Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Oferta PGZ na Seoul International Aerospace & Defense Exhibition 2017

Od wtorku, 17 października Polska Grupa Zbrojeniowa uczestniczy w targach ADEX 2017, gdzie prezentuje swoją ofertę produktów na rynki azjatyckie. Odbywająca się w Seulu wystawa to od września br. już czwarta tego typu duża impreza, na której prezentuje się polska zbrojeniówka.

Polska Grupa Zbrojeniowa wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych prezentuje bogatą ofertę produktową skierowaną na rynki Azji Wschodniej oraz Azji Południowo-Wschodniej. Ze względu na dynamiczną sytuację międzynarodową kraje tego regionu przeznaczają rok do roku miliardy dolarów na zakup sprzętu i wyposażenia dla swoich sił zbrojnych. O potencjale tej części świata świadczą chociażby dane Instytutu Sztokholmskiego, według których tylko licząca 30 milionów obywateli Malezja wydaje rocznie na zakup uzbrojenia kwoty rzędu 4,5 miliarda dolarów. Nie dziwi zatem, że spółki z Grupy PGZ chcą aktywniej, niż miało to miejsce dotychczas powalczyć o zamówienia z tej części świata. Doskonałą okazją do spotykania się i rozmów z przedstawicielami sił zbrojnych i przemysłów obronnego Azjatyckich Tygrysów są właśnie Targi ADEX – jedna z największych tego typu imprez w Azji. Działania Grupy PGZ wspierają swoją obecnością przedstawiciele rządu: sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marek Magierowski.

Państwa z tego regionu wykazują się innowacyjnością oraz wysoką kulturą pracy w koprodukcji zaawansowanych produktów z sektora obronności, czego doskonałym przykładem jest nasza współpraca z Hanwha przy armatohaubicy „Krab”. Swoją aktywność tutaj skupiamy zatem nie tylko na poszukiwaniu rynków zbytu dla naszych rozwiązań, ale również na pozyskiwaniu potencjalnych partnerów, razem z którymi moglibyśmy wspólnie opracowywać i oferować produkty dla sił zbrojnych państw Unii Europejskiej oraz na rynki trzecie. Posiadając ponad 17 tysięcy wykwalifikowanych pracowników i dysponując potencjałem 60 spółek w Polsce oferujemy doskonałe warunki wsparcia ekspansji na rynki Europy i Afryki – powiedział Prezes Grupy PGZ, Błażej Wojnicz.

W Seulu Grupa PGZ promuje między innymi znajdujące się już na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP systemy artyleryjskie: 155 mm armatohaubicę „Krab” oraz 120 mm samobieżny moździerz „Rak”. Podwozie „Kraba” jest przykładem współpracy pomiędzy polskim a koreańskim przemysłem – w 2014 r. zostało ono zakupione od Hanwha Land Systems (wcześniej Hanwha Techwin), a obecnie trwają w Polsce przygotowania do rozpoczęcia krajowej produkcji największych elementów składowych tych wozów. Pierwsza partia podwozi została sprowadzona do Polski, zaś kolejne zostaną wyprodukowane w zakładach Huta Stalowa Wola S.A., odpowiadających również za produkcję moździerzy „Rak”.

Podstawą podwozia „Raka” jest KTO Rosomak, wielofunkcyjny pojazd będący na wyposażeniu oddziałów zmechanizowanych Sił Zbrojnych RP. Produkowany w Siemianowicach na licencji fińskiej firmy Patria pojazd jest podstawą pod wiele zabudów specjalnych. Grupa PGZ przywiozła na ADEX 2017 model KTO Rosomak zintegrowany z systemem ZSSW-30. Pojazd wykazał swoje walory służąc Polskim Siłom Zbrojnym w ramach ISAF i innych misji zagranicznych. Wieża ZSSW-30, tworzona siłami Polskiego przemysłu zawiera opracowane przez polski przemysł rozwiązania, między innymi systemy celowniczo-optyczne z PCO i jest integrowana z wyrzutnią również produkowanych w kraju przeciwpancernych pocisków kierowanych „Spike”.

Polski przemysł obronny przywiózł ze sobą również szeroką gamę produktów stanowiących indywidualne wyposażenia żołnierza. Poczynając od pochodzących z FB Łucznik karabinków 5.56x45mm „Grot” w wielu wariantach: dla strzelców wyborowych, karabinka maszynowego, subkarabinka oraz wersji podstawowej – w tym niektóre z nich w układzie bezkolbowym (bullpup). Z Zakładów Mechanicznych Tarnów wystawiono: karabiny wyborowe 8,6mm „Alex” oraz karabin maszynowy UKM-2000P na amunicję 7,62mm. Zakłady MESKO prezentują zestawy przeciwlotnicze „Grom”, zaś DEZAMET szeroką gamę specjalistycznych granatów 40x46 mm i 40x53 mm. Odpowiedzialna za rozwijanie produktów optoelektronicznych firma PCO pokazuje z kolei miniaturowe gogle noktowizyjne MU-3M oraz inne systemy obrazujące, a także przyrządy celownicze. MASKPOL przywiózł kamizelki kuloodporne typu plate carrier WBD-23, wkłady balistyczne WBD-24 oraz hełmy HP-05 i maski gazowe MP-6. Oferta Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego SA. zawiera, między innymi Lotniskowy Zasilacz Hydrauliczny LZH/N seria 2 oraz lotniskowy zasilacz elektroenergetyczny GPU - 7/90 „Taurus”.

Kolejnym polskim produktem prezentowanym na targach ADEX 2017 są bezzałogowe statki powietrzne (BSP) wytwarzane przez państwowy Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych – NeoX oraz Atrax. NeoX to BSP klasy micro, które mogą służyć jako rozpoznanie dla pododdziałów piechoty dzięki możliwości instalacji głowic optoelektronicznych lub dla artylerii jako środek rozpoznania ogniowego. W wersji bojowej NeoX może służyć jako amunicja krążąca. Atrax to BSP pionowego wzlotu, który może być przeznaczony do wojskowych zadań rozpoznawczych lub cywilnych, np. patrolowania terenów miejskich i leśnych, wspierania akcji SAR, oceny skutków klęsk żywiołowych bądź kontroli infrastruktury krytycznej.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc