17 czerwca z centrum lotów kosmicznych znajdującym się na Przylądku Canaveral na Florydzie wystrzelono należącą do firmy SpaceX rakietę nośną Falcon 9 Block 5, której ładunkiem był satelita systemu układu nawigacji GPS - GPS IIIA-05 Neil Armstrong.
Start i wyniesienie urządzenia na orbitę okołoziemską został przeprowadzony zgodnie z planem. Pierwszy stopień rakiety powrócił na Ziemię lądując na barce-lądowisku. Co ważne, była to pierwsza misja SpaceX realizowana na rzecz US Space Force (formalny operator satelity), w czasie której wykorzystano używany stopień rakiety Falcon 9 Block 5 – poprzednio ten konkretny egzemplarz (B1062) został wykorzystany 5 listopada 2020 roku, kiedy wyniesiono na orbitę satelitę GPS IIIA-04 Sacagawea. Wcześniej Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wymagał od SpaceX użycia fabrycznie nowych stopni startowych, co zwiększało koszty usługi. Te argumenty powodują, że współpraca obu partnerów ma być kontynuowana.
Obok usług komercyjnych SpaceX realizuje liczne umowy na wynoszenie na orbitę okołoziemską satelitów wojskowych i rozpoznawczych. W bieżącym roku była to pierwsza tego typu misja, natomiast według harmonogramu w drugiej połowie 2021 roku zaplanowano przynajmniej cztery (w tym dwa na zamówienie Republiki Federalnej Niemiec).
Satelita GPS IIIA-05 Neil Armstrong jest piątym urządzeniem w wersji Block III, które są produkowane na zamówienie Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych przez korporację Lockheed Martin. Zostały zamówione w 2010 roku w liczbie dziesięciu sztuk (obecnie na orbicie znajduje się pięć z nich, a pozostałe zostaną wyniesione w przestrzeń do końca 2023 roku). Główną nowością wersji Block III jest zastosowanie nowych przekaźników sygnałów, które są odporne na zakłócanie.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu