Zaloguj

Nowe amerykańskie satelity na orbicie

13 i 15 czerwca korporacja Northrop Grumman wyniosła w przestrzeń kosmiczną cztery satelity wojskowe, których operatorami będą Stany Zjednoczone. Fot. Northrop Grumman

13 i 15 czerwca korporacja Northrop Grumman zrealizowała dwie usługi wyniesienia w przestrzeń kosmiczną nowych satelitów przeznaczonych dla amerykańskich sił zbrojnych i biura wywiadu. W obu przypadkach operacje odbyły się bezproblemowo.

13 czerwca przeprowadzono operację wyniesienia w przestrzeń okołoziemską satelity Odyssey, którego operatorem będą US Space Force. Urządzenie ma służyć do obserwacji orbit innych satelitów znajdujących się w pobliżu Ziemi. Ma zapewnić pełną świadomość sytuacyjną Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Ciekawostką jest sposób umieszczenia urządzenia na orbicie. Wykorzystano do tego celu rakietę nośną Pegasus-XL, która jest przenoszona przez specjalne przebudowany samolot Lockheed L-1011 Tristar. Maszyna wystartowała z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii, a po wzniesieniu się na odpowiednią wysokość, nad Oceanem Spokojnym, doszło do odpalenia rakiety, która wyniosła satelitę na orbitę. Był to 45. start Pegasusa w ciągu 31 lat – 40 razy odnoszono pełny sukces.

15 czerwca rakieta nośna Minotaur I, wystrzelona z centrum lotów kosmicznych MARS (Mid-Atlantic Regional Spaceport) na Wyspie Wallops w stanie Wirginia, wyniosła w przestrzeń kosmiczną trzy satelity rozpoznawcze należące do Narodowego Biura Rozpoznania Stanów Zjednoczonych. Ze względu na charakter misji, szczegóły pozostają tajne. Dla programu rakiet Minotaur I była to druga misja na rzecz tego operatora (poprzednia 6 lutego 2011 roku). Dotychczas wykonano 12 startów, wszystkie zakończyły się pełnym sukcesem.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc