Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe amerykańskie satelity na orbicie

4 sierpnia na orbitę okołoziemską trafiły dwa nowe amerykańskie satelity. Fot. ULA

4 sierpnia cywilni operatorzy przeprowadzili dwie misje wyniesienia na orbitę okołoziemską nowych satelitów przeznaczonych dla U.S. Space Force oraz Narodowego Biura Rozpoznawczego. W obu przypadkach operacje zakończyły się pełnym sukcesem.


Chronologicznie pierwszym wydarzeniem była misja rakiety nośnej Electron, która stanowi własność firmy Rocket Lab. Z jej pomocą wystrzelono na orbitę satelitę rozpoznawczego, którego operatorem jest Narodowe Biuro Rozpoznawcze (NRO). Co ciekawe, pomimo tajemnicy związanej z przeznaczeniem ładunku, operacja startu została zrealizowana z centrum lotów kosmicznych firmy Rocket Lab znajdującym się na terytorium Nowej Zelandii. Była to czwarta misja powyższego podmiotu, realizowana na rzecz NRO – 13 lipca br. (także z Nowej Zelandii) wyniesiono na orbitę inny tajny ładunek, a wcześniejsze próby miały miejsce w I połowie 2020 roku. W przypadku misji NROL-199 wiadomo, że operacja zakończyła się pełnym powodzeniem. Satelita ma dostarczać dane, które trafią także do Departamentu Obrony Australii.

Kilka godzin później, z Przylądka Canaveral na Florydzie wystrzelono rakietę nośną Atlas V, której ładunkiem był satelita systemu wczesnego ostrzegania SBIRS GEO 6, który został zbudowany przez korporację Lockheed Martin. Także w tym przypadku mowa o pełnym sukcesie misji, operatorem urządzenia będzie U.S. Space Force. Amerykanie rozpoczęli budowę konstelacji SBIRS GEO w 2011 roku, kiedy wyniesiono pierwszego satelitę. Pozostałe trzy trafiły w kosmos w latach 2013, 2017 i 2018. Ich budowa to wynik doświadczeń z okresu wojny z Irakiem w 1991 roku – Amerykanie zdecydowali o budowie satelitarnego systemu zdolnego do wykrywania startów pocisków balistycznych różnych typów. Dane uzyskane z satelitów mają być przesyłane do systemu dowodzenia, a także do jednostek wyposażonych w pociski zdolne do zwalczania zagrożenia. Piąty satelita konstelacji trafił na orbitę w maju ubiegłego roku.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc