Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Norwegia kupuje kolejne radary AN/TPY-4

Fot. Lockheed Martin

11 września korporacja Lockheed Martin poinformowała, że Ministerstwo Obrony Norwegii podjęło decyzję o zwiększeniu zamówienia na stacje radiolokacyjne AN/TPY-4, które mają stanowić podstawę naziemnego systemu dozoru powietrznego dalekiego zasięgu.

Dzięki decyzji władz w Oslo, Norwegowie wykorzystają opcję kontraktową zawartą w umowie z listopada 2022 roku. Wówczas zamówiono cztery stacje z opcją rozszerzającą o trzy kolejne – obecnie wiadomo, że cała opcja została wykorzystana. Pierwsza stacja (z zamówienia w 2022 roku) ma zostać dostarczona pod koniec 2025 roku. Norwegia będzie pierwszym eksportowym użytkownikiem radarów AN/TPY-4.

W pełni cyfrowa architektura systemu ma pozwalać na stabilne działanie nawet w trudnych warunkach i umożliwiać jego łatwą modernizację czy integrację z kolejnymi systemami w przyszłości. Radar z anteną z aktywnym elektronicznym skanowaniem fazowym (AESA), z modułami nadawczo-odbiorczymi wykonanymi w technologii azotku galu (GaN), zapewnia możliwość obserwacji przestrzeni powietrznej w zakresie do 90º w pionie. W budowie nowego radaru uczestniczyła także m.in. norweska firma Kongsberg Defence & Aerospace.

Obecnie korporacja Lockheed Martin realizuje zadanie produkcji stacji na potrzeby Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych – tylko dla US Air Force planuje się zamówić 35 radarów powyższego typu, które pozwolą na zastąpienie dotychczas używanych stacji rodziny AN/TPS-75.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc