Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemcy uczestnikiem programu TWISTER

Niemcy dołączają do programu TWISTER jako pełnoprawny uczestnik. Dotychczas Berlin zadowalał się rolą obserwatora. Fot. MBDA.

24 października Republika Federalna Niemiec dołączyła do europejskiego programu TWISTER (Timely Warning and Interception with Space-based TheatER surveillance, pol. terminowe ostrzeganie i przechwytywanie z nadzorem umieszczonym w przestrzeni kosmicznej).


Oficjalną informację w tej sprawie rzecznik Federalnego Ministerstwa Obrony Niemiec podał dopiero 30 listopada br. Do tej pory RFN miała w programie TWISTER status obserwatora.

Projekt realizowany jest od 12 listopada 2019 r. pod nadzorem grupy MBDA, a państwem-koordynatorem jest Francja. Prace realizowane są w ramach inicjatywy Stałej Współpracy Strukturalnej PESCO (jako jeden z 13 ogłoszonych wówczas projektów), przy wsparciu Europejskiego Funduszu Obrony (EDF). Zgodnie z założeniami projektu, do 2030 r. na orbicie okołoziemskiej mają zostać rozmieszczone satelity dysponujące sensorami zdolnymi do wykrywania i śledzenia nieprzyjacielskich pocisków rakietowych przemieszczających się w górnych warstwach atmosfery (do wysokości 100 km nad poziomem morza). Mają dysponować możliwością przekazywania danych na Ziemię, gdzie rozmieszczone zostaną środki bojowe, których zadaniem będzie zwalczanie pocisków wroga (balistycznych średniego zasięgu zdolnych do wykonywania manewrów w ostatniej fazie lotu, manewrujących i hipersonicznych – poruszających się z prędkością powyżej pięciokrotności prędkości dźwięku). Ponadto system ma być zdolny do wsparcia kontroli ruchu lotniczego, co ma być pomocne podczas wykrywania i śledzenia trudnowykrywalnych samolotów bojowych. Poza Francją i Niemcami, w projekcie biorą udział także Finlandia, Hiszpania, Holandia i Włochy.


Zgodnie z informacją przekazaną przez Federalne Ministerstwo Obrony RFN, cele programu TWISTER są zbieżne z interesem RFN. Ponadto Berlin przewiduje, że udział niemieckiego przemysłu w projekcie zwiększy szansę na zakończenie go z powodzeniem oraz w przewidzianym terminie.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc