Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemcy i Norwegowie wspólnie kupują pociski przeciwokrętowe

Niemiecka marynarka wojenna otrzyma nową wersję pocisków NSM. Fot. Kongsberg Defence and Aerospace

8 czerwca niemiecka i norweska instytucje zakupów uzbrojenia – odpowiednio: Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr (Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Federalnych Sił Zbrojnych) i Forsvarsmateriell (Agencja sprzętu obronnego) zawarły umowy na zakup pocisków przeciwokrętowych NSM Block 1A dla sił morskich swoich państw.

W ramach umowy o kooperacji w zakresie współpracy przemysłowej, BAAINBw i Forsvarsmateriell pozyskały przeciwokrętowe systemy rakietowe typu Naval Strike Missile (NSM) Block 1A, zawierając umowy z ich norweskim producentem, spółką Kongsberg Defence and Aerospace AS. Współpracę Republiki Federalnej Niemiec i Królestwa Norwegii w tym zakresie organizuje wspólne biuro programowe w Bergen zatrudniające pracowników norweskich i niemieckich. Oprócz samych pocisków, zamówienie dotyczy towarzyszących systemów startowych i wszystkich akcesoriów wymaganych do działania. System uzbrojenia powinien być gotowy do użycia na pierwszych niemieckich fregatach od połowy lat 20. Umowa bilateralna o współpracy obejmuje też wspólny zakup konwencjonalnych okrętów podwodnych typu 212 CD (common design) dla obu flot - czterech dla norweskiej i dwóch dla niemieckiej.

System przeciwokrętowy NSM Block 1A stanowi rozwinięcie znanych w Polsce pocisków NSM, stanowiących uzbrojenie Morskiej Jednostki Rakietowej im. kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego. Z jego użyciem niemiecka marynarka wojenna będzie mogła zwalczać zarówno obiekty nawodne, jak i lądowe. Jest zoptymalizowany do precyzyjnych ataków na cele morskie w pobliżu wybrzeża i ważne nieruchome lądowe, w tym silnie bronione.

NSM będzie nowością dla Deutsche Marine, która obecnie eksploatuje ciężkie pociski przeciwokrętowe Saab/Diehl Defence RBS15 Mk3. Ponadto w użyciu ma jeszcze stare pociski przeciwokrętowe Boeing RGM-84 Harpoon. NSM-y zastąpią te ostatnie na fregatach typów 124 i 125, a w przyszłości trafią na planowane do budowy jednostki typu 126.

Po wyeliminowaniu starych rakiet, Deutsche Marine będzie miała do dyspozycji RBS-y i NSM-y, tak samo jak Marynarka Wojenna RP. Ta kombinacja pocisków uniwersalnych wykorzystujących odmienne systemy naprowadzania - pasywny optoelektroniczny w NSM i aktywny radiolokacyjny w RBS - pozwala optymalnie dobierać uzbrojenie do sytuacji, rodzaju atakowanego obiektu i warunków hydrometeorologicznych.

 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc