Zaloguj

Bundeswehra będzie serwisowała pociski przeciwokrętowe RBS 15 Mk3

Wystrzelenie pocisku RBS 15 Mk3 z korwety typu K130. Fot. Deutsche Marine

1 lipca Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr (Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Federalnych Sił Zbrojnych) zawarło umowę ze spółką Diehl Defence GmbH & Co. KG. na dostawę sprzętu do serwisowania pocisków przeciwokrętowych RBS 15 Mk3.

Ciężkie pociski przeciwokrętowe z możliwością rażenia nieruchomych celów lądowych RBS 15 Mk3 są w uzbrojeniu Deutsche Marine od września 2011 roku. Trafiły na pięć korwet typu K130 (Braunschweig). W ubiegłym roku zakontraktowano kolejną partię do drugiej serii budowanych obecnie jednostek tego typu. Pierwsze wystrzelanie pocisku w wersji telemetrycznej z niemieckiego okrętu (korweta Magdeburg) nastąpiło w kwietniu 2013 roku na szwedzkim poligonie koło Härnösand na północny wschód od Sundsvall na Bałtyku.

 

Producentem pocisków są spółki Saab ze Szwecji i Diehl z Niemiec. Ta druga na podstawie bilateralnej umowy z 2001 roku zajmuje się montażem końcowym i dostawą pocisku w kontenerze transportowo-startowym do odbiorcy. Odpowiada też za ostateczną integrację przedniej, środkowej i tylnej części systemu RBS 15 Mk3, jak również produkcję niezbędnych komponentów. Pierwszy RBS 15 Mk3 został zmontowany i przetestowany w grudniu 2008 roku w zakładzie Diehl w Maasberg w Nonnweiler w Kraju Saary. Był to pierwszy pocisk z rodziny RBS 15 produkowany poza Szwecją w celu weryfikacji procesu produkcyjnego. Niemiecki producent dostarczył też RBS 15 Mk3 dla Marynarki Wojennej RP, w której są używane na okrętach rakietowych projektu 660M typu Orkan. Cena jednostkowa RBS 15 Mk3 dla Deutsche Marine wyniosła ok. 3,5 mln EUR.

Stanowisko recertyfikacji pocisków RBS 15 Mk3. Fot. Diehl Defence

Pociski kierowane RBS 15 Mk3, podobnie jak inna amunicja tej klasy, muszą być regularnie sprawdzane pod kątem funkcjonalności, recertyfikowane i, w razie potrzeby, naprawiane. Do tej pory robił to tylko Diehl. Lipcowa umowa ma usamodzielnić Bundeswehrę w tym zakresie. Pozyskiwany sprzęt do recertyfikacji i naprawy pocisków kierowanych RBS 15 Mk3 ma być dostępny od początku 2025 roku. Kontrakt obejmuje wykonanie i dostawę systemu, jego uruchomienie w Magazynie Amunicji w Północnym Centrum Zaopatrzenia w Amunicję (Munitionsversorgungszentrum Nord - dem Munitionslager) w Laboe koło Kilonii oraz wstępne przeszkolenie personelu Bundeswehry.

RBS 15 Mk3 to system pocisków kierowanych do zwalczania celów morskich i lądowych, mogący działać w dowolnych warunkach hydrometeorologicznych, wysoce odporny na zakłócenia elektroniczne, cechujący się niską sygnaturą radarową i podczerwoną. Może razić cele morskie i lądowe, pokonując 200 km na małej wysokości.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc