Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2023: EyeQ Air/Land – sztuczna inteligencja Grupy WB

Fot. Adam M. Maciejewski

Grupa WB po raz pierwszy na MSPO 2023 zaprezentowała system AI, czyli sztucznej inteligencji, do wykrywania, klasyfikacji i identyfikacji obiektów wojskowych na polu walki. EyeQ zaprezentowano od razu w dwóch wariantach – EyeQ Air i EyeQ Land. Jest to system, który koncepcyjnie wyprzedza wymagania wojska przynajmniej o pięć lat.

Na MSPO 2023 Grupa WB pokazuje system EyeQ Air/Land, czyli system do optymalizacji analizy obrazu pochodzącego z optoelektronicznych systemów obserwacyjnych, rozpoznawczych czy celowniczych. W EyeQ wdrożono uczenie maszynowe, więc system samodzielnie uczy się rozpoznawania potencjalnych celów w czasie rzeczywistym, wykorzystując do tego zintegrowane bibliotekę celów. EyeQ umie rozpoznawać różne kategorie pojazdów lądowych (np. czołg, transporter piechoty, artyleria, ciężarówki, auta osobowe) czy ludzi (mundurowi a cywile). EyeQ jest kompatybilny z pojedynczym systemem (np. zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia ZSMU-1276 Kobuz) lub z całym systemem wielu źródeł wideo (tzw. wielostrumieniowość).

Pokaz działania systemu EyeQ Air. Fot. Adam M. Maciejewski

System EyeQ Air opiera się na innowacyjnym oprogramowaniu (opracowanie i własność intelektualna Grupy WB) oraz bloków elektroniki (tzw. modułów obliczeniowych) podłączanych na poziomie sprzętu, z którym mają współdziałać. Moduł EyeQ MA-M to blok elektroniki montowany na pokładzie bezzałogowca powietrznego. Natomiast moduł EyeQ Vx-M to blok elektroniki montowany przy stacji kierowania i kontroli bezzałogowców. EyeQ Air działa także w przypadku ograniczonej łączności lub jej zerwania. EyeQ Air przeprowadza analizę obrazu w wysokiej rozdzielczości już na pokładzie bezzałogowców. Działanie EyeQ Air/Land odbywa się oczywiście pod kontrolą człowieka (operatora) wg zasady man-in-the-loop.

Pokaz działania systemu EyeQ Land. Jak widać system rozpoznał też zdjęcie śmigłowca na banerze reklamowym. Fot. Adam M. Maciejewski

System uzupełnia aplikacja użytkownika, która można m.in. zintegrować z systemem kierowania ogniem, systemem zarządzania polem walki, np. TOPAZ-em, Aplikacja zapewnia też mapę z detekcjami (standard NATO APP-6A), listę obiektów wg czasu wykrycia i lokalizacji, kontrolę czasu (przewijanie strumieni wideo i mapy), filtrowania wg określonego progu detekcji, konfigurację algorytmów sztucznej inteligencji. Analogiczne funkcje zapewnia EyeQ Land, który wykorzystuje tylko moduł EyeQ Vx-M, który służy do przetwarzania w czasie rzeczywistym obrazu z urządzeń optoelektronicznych lub też systemów obserwacji otoczenia wokół wozu bojowego. W ten sposób skokowo zwiększając możliwości systemu uzbrojenia wozu bojowego.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc