Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2023: Debata o transformacji europejskiego przemysłu obronnego

Fot. Marcin Górka

Przedstawiciele przemysłu obronnego państw UE, Komisji Europejskiej czy polskiego MON dyskutowali w środę podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach o zmianach, jakie w strukturach przemysłu obronnego wydarzyły się i wydarzą w ostatnim czasie m.in. na wskutek pełnoskalowej wojny w Ukrainie.

Debata, która odbyła się w centrum konferencyjnym Targów Kielce skupiła się na trzech zagadnieniach w poszczególnych panelach tematycznych. Pierwszy dotyczył wpływu wojny w Ukrainie na kierunki i dynamikę rozwoju europejskiego przemysłu obronnego.

Paneliści, wśród których znaleźli się m.in. prezes fińskiego stowarzyszenia przemysłu obronnego i lotniczego Tuija Karanko, członek zarządu litewskiego stowarzyszenia przemysłu obronnego i bezpieczeństwa Robert Juodka, reprezentujący Konfederację Przemysłu Duńskiego Henrik Navntoft Sønderskov, przedstawiciel niemieckiego przemysłu obronnego Karsten Lepper byli zgodni co do tego, że w sytuacji, gdy wojna w Ukrainie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa, oczekiwania sił zbrojnych państw UE wobec przemysłu obronnego stały się bardzo wysokie. Uczestnicy dyskusji określili dalsze kierunki rozwoju przemysłu obronnego, rozmawiali także o możliwościach zwiększenia jego wydajności.

Fot. Marcin Górka

Drugi panel dotyczył instrumentów polityki Unii Europejskiej na rzecz rozwoju przemysłu obronnego. Dyskusja skoncentrowana była na roli, jaką spełnia współpraca projektowa w ramach Europejskiego Funduszu Obronnego, czyli głównego instrumentu finansującego projekty badawcze i rozwojowe UE. Paneliści przedstawili także unijne instrumenty wspierające produkcję amunicji oraz służące wzmocnieniu europejskiego przemysłu obronnego (EDIRPA).

Fot. Marcin Górka

Trzecim poruszanym zagadnieniem były synergie sektora obrony z sektorem kosmicznym. Jego celem była wymiana informacji na temat implementacji unijnej strategii kosmicznej dla bezpieczeństwa i obronności Polski. Omawiano istniejące europejskie programy kosmiczne czy m.in. wojskowe wykorzystanie przestrzeni kosmicznej jako domeny operacyjnej. Była to także okazja do prześledzenia potencjalnych kierunków rozwoju projektów obronnych w wymiarze zdolności kosmicznych, w tym możliwości budowy zdolności satelitarnych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc