8 lipca na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie poselskiej interpelacji Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska), w sprawie problematyki zakupu śmigłowców na potrzeby Wojska Polskiego.
Powyższa interpelacja została przesłana do resortu obrony w połowie maja. W powyższym dokumencie Paweł Bejda skierował m.in. trzy następujące pytania:
Odpowiedzi udzielił, zgodnie z tradycją i podziałem obowiązków, wiceminister Wojciech Skurkiewicz. Czytamy w niej, uprzejmie informuję, że w resorcie obrony narodowej aktualnie są realizowane umowy dotyczące pozyskania śmigłowców AW101, przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych CSAR, a także przeprowadzenia modernizacji śmigłowców W-3 do wersji W-3WA SAR oraz pozyskania śmigłowców S-70i Black Hawk przeznaczonych do prowadzenia operacji specjalnych.
W odniesieniu do zadań perspektywicznych, które zostały ujęte w „Planie Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 roku”, trwają analizy w zakresie pozyskania nowych śmigłowców uderzeniowych w ramach programu KRUK, wielozadaniowych morskich śmigłowców pokładowych w ramach programu KONDOR oraz wielozadaniowych śmigłowców wsparcia w ramach programu PERKOZ.
Zakres oraz podział zadań pomiędzy podmiotami polskiego przemysłu obronnego w ramach programu pozyskania nowych śmigłowców uderzeniowych KRUK zostanie określony w efekcie oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (PIBP), adekwatnie do potrzeb Sił Zbrojnych RP oraz systemu obronnego Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z dostępnymi informacjami, śmigłowce AW101 mają zostać dostarczone do Brygady Lotnictwa MW w I połowie 2023 roku. Obecnie w zakładach koncernu Leonardo w Yeovil prowadzone są próby przynajmniej trzech egzemplarzy zamówionych przez Polskę. Dodatkowo w należących do europejskiego koncernu zakładach WSK PZL-Świdnik S.A. prowadzona jest modernizacja czterech W-3 Sokół do standardu W-3WA SAR – ten proces powinien zakończyć się do października. W lipcu doszło do podpisania kontraktu na zakup 32 wielozadaniowych AW149.
W przypadku programów Kondor oraz Kruk, zgodnie z informacjami udzielonymi przez Agencję Uzbrojenia, prowadzone są analizy występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa, co wskazuje na chęć bezprzetargowego zakupu maszyn bojowych oraz wielozadaniowych-pokładowych. W obu przypadkach dostawcami będą koncerny zachodnie. Nie można wykluczyć, że w drugiej połowie roku uruchomione zostaną nowe programy zakupowe wiropłatów, co ma związek z potrzebami sprzętowymi Wojska Polskiego.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Ja to nie wiem czy śmiać się czy płakać, po tych odpowiedziach MON - szczególnie w wykonaniu Skurkiewicza. Udało mu się wyczerpująco NIE odpowiedzieć na żadne pytanie. Albo robi to celowo, albo nie kuma o co go pytają i tylko klepie formułki dotyczące poszczególnych programów.