Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON odpowiada w sprawie amunicji do czołgów Abrams

Wiceminister Wojciech Skurkiewicz odpowiedział na poselską interpelację dotyczącą amunicji do czołgów Abrams. Fot. MON

14 kwietnia na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację dotyczącą publicznej debaty związanej z pakietem amunicji przewidzianej do zakupu wraz z 250 czołgami M1A2 SEPv3 Abrams.


Powyższa interpelacja trafiła do MON 28 lutego bieżącego roku, a jej autorami była grupa posłów należących do Koalicyjnego Klubu Poselskiego Lewicy. W jej ramach skierowano do resortu obrony dwa pytania:

  1. Czym ministerstwo kierowało się przy wyborze amunicji do czołgów M1A2 SEPv3 Abrams?
  2. Jaka jest faktyczna skuteczność amunicji zakupionej przez Polskę do wyżej wymienionego typu czołgów?

Odpowiedzi udzielił, zgodnie z procedurą, wiceminister Wojciech Skurkiewicz. Czytamy w niej, uprzejmie informuję, że amunicja KEW-A1 to jedyny znajdujący się obecnie w ofercie amerykańskiej typ amunicji eksportowej podkalibrowej. Amunicja KEW-A2 nie jest już produkowana, natomiast amunicja KEW-A3 była amunicją prototypową, która ostatecznie nie została wprowadzona do oferty. Z kolei, amunicja KEW-A4 (zgodnie z informacjami otrzymanymi od strony amerykańskiej) znajduje się na etapie opracowania.

W związku z powyższym, strona polska przewiduje również certyfikację na potrzeby M1A2 SEP v.3 ABRAMS najnowszych rodzajów amunicji podkalibrowej produkcji polskiej i niemieckiej, w tym amunicji DM-63A1.

Jak zaznaczono, w czasie formalnego podpisania międzyrządowej umowy LoA, co miało miejsce 5 kwietnia bieżącego roku, rząd Stanów Zjednoczonych wyraził zgodę na zakup przez Polskę amunicji KEW-A4 (oparta na niemieckiej DM63A1) – ich dostawy będą dopiero możliwe po wprowadzeniu ich do produkcji seryjnej. Co więcej, strona amerykańska umożliwia Polsce dostosowanie czołgów do użycia amunicji Rheinmetall DM63A1 (zamawiana i kupowana do Leopardów 2PL i A5) oraz produkcji krajowej (dostarczanej przez MESKO S.A.).
Dostawy czołgów zostały przewidziane w latach 2025-2026, niemniej trwają rozmowy w zakresie przyspieszenia dostaw pierwszych wozów. Ponadto jeszcze w tym roku Armia Stanów Zjednoczonych przemieści na terytorium Polski 28 czołgów M1A2 SEP v.2 Abrams wraz z instruktorami, które będą przeznaczone m.in. do szkolenia polskich załóg.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “MON odpowiada w sprawie amunicji do czołgów Abrams”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc