Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MGCS jednak z Włochami?

16 czerwca Giulio Calvisi, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Republiki Włoskiej, w odpowiedzi na interpelację senator Isabelli Rauti, poinformował o otwartej dla Włoch drodze do, dotychczas niemiecko-francuskiego, programu Main Ground Combat System (MGCS).

Zadeklarował, że wprawdzie dotychczas francusko-niemieckie konsorcjum nie oferowało możliwości nawiązania współpracy z Włochami i włoskim przemysłem w programie czołgu „europejskiego” (patrz WiT 4-5/2020), ale miało to ulec zmianie w ostatnim czasie. Przedstawiciele niemieckiego Federalnego Ministerstwa Obrony mieli zasugerować Calvisiemu, że istnieje możliwość zmiany stanowiska Niemiec i Francji w kwestii dołączenia Włoch do programu, choć nie podał żadnych szczegółów odnośnie ewentualnych warunków potencjalnego partnerstwa, sugerując wręcz ostrożność w spekulowaniu na ten temat. Nie padła również data spotkania z przedstawicielami resortu obrony Niemiec.

Poinformował także, że obecnie MO Włoch wciąż szuka najbardziej optymalnego scenariusza zastąpienia starzejących się i niezbyt udanych czołgów C1 Ariete. Zasugerował, że projekt realizowany przez konsorcjum ARGE niekoniecznie spełni wymagania włoskich wojsk lądowych. Możliwe alternatywy oceniane są także przez pryzmat synergii z włoskim przemysłem obronnym, który wciąż ma stosunkowo silną pozycję na światowych rynkach. MO Włoch zamierza kontynuować poszukiwanie potencjalnych partnerów strategicznych, we współpracy z którymi miałby powstać projekt przyszłego wspólnego, „europejskiego” czołgu, acz alternatywnego dla rozwiązania francusko-niemieckiego. Dotychczas Włosi ujawnili, że rozmawiali w sprawie ewentualnej współpracy z Polską, Hiszpanią i Austrią.  Do otrzymania nowego czołgu przez Esercito Italiano trzon ich pancernego komponentu ma stanowić ponad setka zmodernizowanych czołgów Ariete (patrz WiT 3/2020).

(Bartłomiej Kucharski ) Foto: US Army
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc