5 października w podwarszawskiej Kobyłce, w obecności ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Sebastiana Chwałka, zainaugurowało działalność Mazowieckie Centrum Produkcyjno-Serwisowe, należącej do PGZ, spółki PIT-RADWAR S.A.
Powstanie centrum jest odpowiedzią jest odpowiedzią na potrzebę zwielokrotnienia możliwości produkcyjnych polskiego przemysłu obronnego wobec rosnących potrzeb Sił Zbrojnych RP. To najnowsza, warta ponad 100 milionów PLN, inwestycja Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jest pierwszym etapem szerzej zakrojonego planu rozwoju potencjału produkcyjnego domeny elektronicznej Grupy PGZ.
Inwestycja była przygotowywana od kilku lat, m.in. w związku z planowanym uruchomieniem seryjnej produkcji nowych urządzeń radiolokacyjnych, które miały wejść w skład rakietowych systemów przeciwlotniczych Wisła i Narew (m.in. P-18PL, SPL, Sajna), a także planowanych do zakupu przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach innych przedsięwzięć modernizacyjnych (np. Warta). Także w Kobyłce będzie realizowana część prac związanych ze współpracą przy produkcji dookólnego radaru wielozadaniowego LTAMDS do systemu Patriot, które realizowane będą przez PIT-RADWAR S.A. na mocy umowy offsetowej z Raytheon Company (RTX) z 26 sierpnia br.
Miałem przyjemność i zaszczyt podpisać umowę offsetową, na podstawie której PIT-RADWAR będzie produkował elementu do radaru dookólnego, czyli najnowocześniejszego radaru, który będzie stanowił element systemu Patriot w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. To jest przyszłość zakładu. […] Dzięki tej inwestycji moce produkcyjne PIT-RADAWARu potroją się ‒ powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas otwarcia hali produkcyjnej w Kobyłce.
Niezbędne procedury administracyjne zamknięto w ubiegłym roku, a 22 listopada 2022 r. PIT-RADWAR S.A. podpisała z MIRBUD S.A. umowę na wykonanie prac budowlanych na terenie w Kobyłce należącym do spółki. W ramach przedsięwzięcia, nazwanego na tym etapie „Mała Kobyłka”, przewidziano budowę kompleksu produkcyjno-montażowego z częścią biurowo-socjalną, zapleczem technicznym i niezbędną infrastrukturą techniczną o powierzchni ponad 10 000 m² i wysokości głównej hali 22 m. W kompleksie przewidziano osiem niezależnych, w pełni konfigurowalnych obszarów roboczych, co umożliwia multiplikację produkcji.
Jego uruchomienie ma pozwolić na zwielokrotnienie zdolności produkcyjnych wyrobów o dużych gabarytach, w tym integracji systemowej, przeprowadzania testów i czynności serwisowych. W projekcie uwzględniono wytyczne i założenia koncepcji Przemysł 4.0 w tym: konfigurowalne, mobilne stanowiska montażowe, strefową kontrolę zużycia energii oraz pełen monitoring procesów zgodny ze standardami „aerospace”. Budynki wyposażono w: wewnętrzny system centralnego monitoringu i kontroli wszystkich istotnych parametrów, lokalne centrum nadzoru, system elastycznych stanowisk FloorBox w tym monitoring ugięć posadzki, pozwalają na zarządzanie procesami produkcji potokowej w pełnym zakresie. Budynek jest zintegrowany z halą laboratorium elektromagnetycznego – komorą bezechową. Dodatkowo znajdują się tam pomieszczenia kontroli jakości i wsparcia produkcyjnego zgodne ze standardami partnerów amerykańskich, co jest kluczowe z punktu widzenia realizacji m.in. projektów offsetowych.
Inwestycje związane z infrastrukturą naziemną i podziemną oraz mediami zostały zrealizowane w sposób umożliwiający ich rozbudowę i są ściśle skorelowane z inwestycjami planowanymi w kolejnych etapach.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem umowy, oddanie wszystkich obiektów do użytkowania planowane było na listopad 2023 r. Wartość inwestycji określono na ok. 100 mln PLN.
Mazowieckie Centrum Produkcyjno-Serwisowe jest pierwszym etapem rozbudowy potencjału produkcyjnego PIT-RADWAR S.A. w oparciu o infrastrukturę w Kobyłce. Kolejnym etapem będzie rozbudowa w kierunku ulokowania na tym terenie wybranych działów związanych z produkcją produkcją mechaniczną, produkcją podzespołów elektronicznych i obróbką powierzchniową, w tym obróbką pokryć galwanicznych. Stopniowo do Kobyłki będą przenoszone również inne kompetencje produkcyjne, wraz z kompetencjami projektowymi i badawczymi. Docelowo powstanie tam nowoczesny zakład produkcyjno-technologiczny z pełnym zapleczem laboratoryjnym i badawczo-rozwojowym, do którego przeniesiona zostanie większość działalności operacyjnej z dotychczasowej lokalizacji w Warszawie.
Rozbudowa potencjału produkcyjnego PIT-RADWAR S.A. jest warunkiem dalszego rozwoju spółki i odpowiadającego jej potencjałowi udziału w procesie modernizacji technicznej SZ RP. Umocni to pozycję tej części Polskiej Grupy Zbrojeniowej w obszarach: systemów obrony powietrznej i dowodzenia, a także innych systemów uzbrojenia bazujących na innowacyjnych rozwiązaniach z zakresu elektroniki i radiolokacji oraz integracji systemów.
Andrzej Kiński na podstawie komunikatów PIT-RADWAR S.A. i Ministerstwa Obrony Narodowej.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu