Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Marine nationale żegna stare torpedy

Przedział torpedowy SNA Amethyste. Z lewej torpeda F17, z prawej pocisk SM39 Exocet. Fot. Marine nationale

W tym miesiącu atomowy okręt podwodny francuskiej Marine nationale po raz ostatni odpalił torpedę typu F17. Zastąpiła ją nowa F21.

W ramach sprawdzenia gotowości operacyjnej, szturmowy okręt podwodny z napędem jądrowym (SNA, Sous-marin nucléaire d'attaque) Amethyste typu Rubis przeprowadził ostatnie ćwiczenia torpedowe przy użyciu modelu F17 Mod 2. Jako cel posłużyła jednostka wsparcia BSAA Pioneer. Ćwiczenie zrealizowano na poligonie w rejonie Tulonu. Po wykonaniu zadania Pioneer podjął torpedę z wody, a następnie pozyskano dane telemetryczne, pozwalające na ocenę wykonania szkolenia.

Torpedy F17 kalibru 550 mm z napędem parogazowym zostały przyjęte do uzbrojenia francuskiej floty w 1973 roku. Ich producentem była Direction technique des constructions navales (DTCN), obecnie Naval Group. Pocisk ten zastąpił poprzedni model L5. Torpeda F17 Mod 2 nie będzie już używana na francuskich atomowych okrętach podwodnych. Zastąpiła ją najnowsza, elektryczna F21.

W 2008 roku DGA zawarła z DCNS kontrakt na pracę badawczo-rozwojową Artémis. Celem było opracowanie torpedy ciężkiej nowej generacji, mającej zastąpić stare F17 Mod 2 i pozwalającej skutecznie razić okręty na- i podwodne wyposażone w środki wykrywania i przeciwdziałania tego rodzaju uzbrojeniu. Głównymi podwykonawcami zostali: Thales Underwater Systems (hydrolokacyjna głowica naprowadzania), Saft (bateria), Eurenco (głowica bojowa) i niemiecki Atlas Elektronik (system napędowy). F21 jest naprowadzana przewodowo, kablem światłowodowym wydawanym jednocześnie z kaset w ogonie torpedy i na okręcie, a w razie utraty kabla kierowanie przejmuje głowica hydroakustyczna. Torpeda o masie 1500 kg może działać w przedziale głębokości 10->500 m. Silnik elektryczny pozwala rozwijać prędkość ponad 50 w. Głowica bojowa zawiera 250 kg ładunku wybuchowego

Regularne szkolenia prowadzone przez ostatnie trzy lata z nowym uzbrojeniem umożliwiły już przetestowanie jego możliwości i rezygnację ze starych torped.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc