Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Łotewskie śmigłowce na Ukrainie

Jeden z czterech śmigłowców przekazanych przez Łotwę Ukrainie, już w nowym malowaniu. Fot. Ministerstwo Obrony Łotwy

15 sierpnia wicepremier i minister obrony Łotwy, Artis Pabriks poinformował, za pośrednictwem mediów społecznościowych o przekazaniu Ukrainie czterech wielozadaniowych śmigłowców transportowych Mil Mi-17 oraz Mi-2.


Dostawa obejmowała dwa Mi-17 oraz dwa Mi-2, które otrzymały nowe malowanie przed dostarczeniem nowemu użytkownikowi. Dodatkowo jeden Mi-17 przeszedł przegląd okresowy. Komunikat Ministerstwa Obrony Łotwy nie informuje o szczegółach, ale nie można wykluczyć, że cała partia wiropłatów pochodzi z zasobów łotewskiego lotnictwa – w połowie roku w linii znajdowały się cztery Mi-17, a Mi-2 znajdowały się w stanie zakonserwowanym po wycofaniu z eksploatacji. W strukturach sił zbrojnych mają być zastąpione przez cztery Lockheed Martin UH-60M Black Hawk – międzyrządowa umowa LOA w sprawie ich zakupu została zawarta we wrześniu 2018 roku. Pierwsze dwa mają zostać dostarczone w ostatnim kwartale bieżącego roku, a druga para w 2023 roku.

Łotwa wspiera Ukrainę od początku działań wojennych. Początkowo wysłano przeciwlotnicze pociski rakietowe Stinger, a później także ciężarówki wraz z wyposażeniem indywidualnym. W marcu dostawy objęły 90 bezzałogowych aparatów latających różnych typów, część z nich zakupiona i przekazana przez lokalne przedsiębiorstwa. Do kwietnia łączna wartość pomocy obejmowała ponad 200 mln EUR.
W przypadku sprzętu lotniczego, dotychczas, dostawy śmigłowców były realizowane przez Stany Zjednoczone (Mi-17), Republikę Czeską (Mi-24), Słowację (Mi-17 oraz Mi-2). Dodatkowo cały czas trwają dostawy systemów bezzałogowych. Nie można wykluczyć, że na Ukrainę trafiły bądź trafią odrzutowe samoloty bojowe pochodzące z państw Europy Centralnej – wśród pierwszych darczyńców wymienia się Słowację oraz Macedonię. W obu przypadkach brak potwierdzenia w postaci oficjalnych komunikatów rządowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc