Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Laserowy ODIN trafił na kolejny niszczyciel typu Arleigh Burke

Niszczyciel USS Spruance (DDG 111) typu Arleigh Burke Flight IIA w trakcie ćwiczeń na Pacyfiku. Wyraźnie widać system ODIN. Fot. US Navy

14 lutego amerykański instytut badawczy CRS (The Congressional Research Service) opublikował raport podsumowujący dotychczasowe doświadczenia US Navy z systemami laserowymi, w tym ODIN-em.

Do dnia dzisiejszego system AN/SEQ-4 ODIN (Optical Dazzling Interdictor, Navy) trafił jak podkreślił CRS na sześć niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke, do końca roku liczba ta zwiększyć ma się do ośmiu.

Pierwszym okrętem, na pokładzie którego zainstalowano wspomniany system, był USS Dewey (DDG 105) a instalacji dokonano w listopadzie 2019 roku. Kolejnymi okrętami na które trafiał ODIN były: Kidd (DDG 100), Sterett (DDG 104), Stockdale (DDG 106) John Finn (DDG 113) a w styczniu bieżącego roku do grona tego, po raz kolejny, dołączył Spruance (DDG 111). Reinstalacja tego systemu na ostatnim z wymienionych okrętów najprawdopodobniej związane jest m.in. z panującą obecnie sytuacją na Morzu Czerwonym i powszechne stosowanie przez bojowników ruchu Huti systemów bezzałogowych.

Wszystkie jednostki, na których ODIN zainstalowano na spardeku przed nadbudówką (gdzie na okrętach wcześniejszych odmian instalowano system Mk15 Phalanx), należą do typoszeregu Flight IIA.

W odróżnieniu od wielu innych testowanych na okrętach US Navy systemów laserowych  jak AN/SEQ-3 Laser Weapon System (lub XN-1 LaWS) albo HELIOS (High Energy Laser with Integrated Optical-dazzler and Surveillance, https://zbiam.pl/lockheed-martin-dostarczyl-laser-helios-us-navy) ODIN, jak sama nazwa wskazuje, nie ma niszczyć całych obiektów, a jedynie zakłócać lub niszczyć układy optoelektroniczne na pokładzie samolotu lub bezzałogowca (ew. innych środków napadu powietrznego jak np. kierowanych pocisków przeciwokrętowych wyposażonych w pasywne systemy naprowadzania np. Kongsberg NSM). US Navy nigdy nie ujawniło wiarygodnych danych odnośnie tego systemu, nawet moc pozostaje tajemnicą. Nie mniej jednak jak w przypadku innych systemów laserowych podkreślany jest niewielki koszt oddania pojedynczego „strzału”. W przypadku ODIN-a szacowany jest na 1,15 USD.

Niszczyciel USS Spruance (DDG 111) typu Arleigh Burke Flight IIA w trakcie ćwiczeń na Pacyfiku. Wyraźnie widać system ODIN. Fot. US Navy

Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc