Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne eksamerykańskie Islandy dotarły na Ukrainę [WIDEO]

Na Ukrainę dotarła druga para kutrów patrolowych Island. Fot. Ambasada USA na Ukrainie.

25 listopada w porcie w Odessie dokonano rozładunku statku Ocean Grand, który przywiózł ze Stanów Zjednoczonych na Ukrainę dwa kutry patrolowe typu Island. Zasilą one Siły Morskie Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ocean Grand opuścił Baltimore w stanie Maryland 8 listopada i obrał kurs na Odessę. 20 tego miesiąca przekroczył Dardanele i wpłynął na Morze Marmara, po czym przez Bosfor wszedł na Morze Czarne. Zacumował w porcie przeznaczenia 23 listopada. Dwa dni później statek rozładowano, wodując dwa kutry: Sumy (P 192, eks-Ocracoke WPB-1307) i Fastiw (P 193, eks-Washington WPB-1331).

To trzecia i czwarta jednostka tego typu, przekazana przez Stany Zjednoczone Ukrainie w ramach amerykańskiego pakietu bezpieczeństwa o wartości ponad 2,5 mld USD uruchomionego w 2014 roku. Załogi tych kutrów przeszły dziesięciotygodniowe szkolenia w USA, dokąd przybyły w styczniu tego roku. Wcześniej, szkolenia teoretyczne odbyły się w Odessie i w 198. Centrum Szkolenia Morskiego Sił Zbrojnych Ukrainy w Mikołajowie.

Pierwsza para eksamerykańskich Islandów, czyli Słowjanśk (P 190, eks-Cushing WPB-1321) i Starobilśk (P 191, eks-Drummond WPB-1323), dotarły na Ukrainę 21 października 2019 roku. Trafi tam jeszcze jeden kuter - eks-Kiska (WPB-1336), dla którego przewidziano nazwę Wjaczesław Kubrak (P 194).

Są to okręty około 30-letnie, wycofane z eksploatacji w US Coast Guard. W latach 1985-1991 zbudowano ich 49, a w amerykańskiej służbie pozostało 37 egzemplarzy. Kasowane jednostki są sukcesywnie przekazywane krajom sojuszniczym i zaprzyjaźnionym. Kutry wypierają 168 ton i mają wymiary 34×6,4×2,2 m. Prędkość wynosi 29,5 węzła, załogę tworzy 16 ludzi, zaś uzbrojenie obejmuje stanowisko artyleryjskie United Defense (dziś BAE Systems Land & Armaments) Mk 38 Mod 0 z 25 mm armatą napędową ATK Orbital (obecnie Northrop Grumman Space Systems) M242 Bushmaster oraz parę 12,7 mm wkm Browning M2 na podstawach słupkowych.

Egzemplarze dla Ukrainy były nieuzbrojone. Na miejscu otrzymały przestarzałe 25 mm armaty automatyczne M-110. Uzbrojenie tego typu weszło do eksploatacji w Marynarce Wojennej ZSRR w latach 50. XX wieku. Po dwie M-110 były montowane na stanowisku 2M-3M, używanym także w Polsce. Armaty na ukraińskich Islandach są obsługiwane i kierowane ręcznie.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc