Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejna umowa na dostawę Rosomaków z systemem wieżowym ZSSW-30 dla Sił Zbrojnych RP

Gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia i członek zarządu Huty Stalowa Wola S.A. pełniący obowiązki prezesa zarządu i dyrektora generalnego Wojciech Kędziera, podpisują umowę na dostawę 58 kołowych bojowych wozów piechoty Rosomak z wieżami bezzałogowymi ZSSW-30. Fot. Andrzej Kiński

8 lipca br. Agencja Uzbrojenia zawarła z konsorcjum w składzie: Huta Stalowa Wola S.A. (lider), Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., WB Electronics S.A. i Rosomak S.A. umowę na dostawę 58 kołowych bojowych wozów piechoty Rosomak wyposażonych w zdalnie sterowane systemy wieżowe ZSSW-30, a także pakietu logistycznego, w tym części zamiennych. Wartość umowy to blisko 2,6 mld PLN brutto, a dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2026‒2027.

Z ramienia Agencji Uzbrojenia umowę podpisał jej szef – gen. bryg. Artur Kuptel, a ze strony konsorcjum, członek zarządu Huty Stalowa Wola S.A. pełniący obowiązki prezesa zarządu i dyrektora generalnego Wojciech Kędziera. W uroczystości podpisania umowy wzięli także udział: Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej; Marcin Kulasek, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych; Krzysztof Trofiniak, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.; ​​​​​Piotr Kisiel, pełniący obowiązki prezesa zarządu i dyrektora naczelnego Rosomak S.A. i Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics S.A.

W uroczystości wziął udział m.in. Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Fot. Andrzej Kiński

Jest to druga umowa, którą Agencja Uzbrojenia zawarła w ramach umowy ramowej obejmującej dostawy 341 systemów wieżowych ZSSW-30 wraz z ich integracją z nośnikami na bazie KTO Rosomak. Pierwszy kontrakt został zawarty 5 lipca 2022 r. , miał wartość 1,7 mld PLN i dotyczył produkcji oraz dostaw 70 wież, które miały zostać zamontowane na podwoziach bazowych KTO Rosomak 8×8  z zasobów Sił Zbrojnych RP (a więc nie obejmowała ona ich zakupu, a jedynie dostosowanie do montażu nowej wieży). Zamówienie na Rosomaki z wieżami ZSSW-30 (zbiam.pl) Dostawy w jej ramach rozpoczęły się w grudniu 2023 r. i będą kontynuowane zgodnie z harmonogramem do 2027 r. O przekazaniu pierwszych pięciu wozów seryjnych Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało 14 grudnia ub.r. Weszły one do wyposażenia 1. batalionu strzelców podhalańskich z Rzeszowa, wchodzącego w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z dowództwem w Rzeszowie, a ten z kolei związek taktyczny jest elementem 18. Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Siedlcach Pierwsze Rosomaki z ZSSW-30 w 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich (zbiam.pl)

Pierwsze seryjne Rosomaki z wieżami ZSSW-30, zamówione na mocy umowy z 5 lipca 2022 r., służą od grudnia ub.r. w rzeszowskim 1. batalionie strzelców podhalańskich, wchodzącym w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Fot. 21 Brygada Strzelców Podhalańskich

W przypadku obecnej umowy kompletacja wież będzie analogiczna do dostarczanych w ramach umowy z 5 lipca 2022 r. – będą z nimi zintegrowane wyrzutnie ppk Rafael Spike-LR (produkowane na licencji przez MESKO S.A.), ale podwozia będą pochodzić z bieżącej produkcji, stąd, pomimo mniejszej liczby, wyższa wartość kontraktu. Pojazdy nie będą przystosowane do samodzielnego pokonywania przeszkód wodnych pływaniem, a ich napęd stanowić będą silniki Scania DC13, współpracujące z automatyczną skrzynią przekładniową ZF 7HP 902 PLUS.

Jeszcze w tym roku ma zostać zawarta umowa na dostawę kolejnych 174 kołowych bojowych wozów piechoty z wieżami ZSSW-30, a więc sprzętu dla trzech batalionów zmotoryzowanych. W tym przypadku nośnikami mają być zmodernizowane pojazdy Rosomak-L z wydłużonym kadłubem i innymi modyfikacjami, powstały w ramach programu MLU. Te pojazdy, dzięki większej wyporności i zamontowanym pędnikom śrubowym oraz rozkładanemu falochronowi i pompom, będą mogły pływać.

Andrzej Kiński na podstawie komunikatów Agencji Uzbrojenia i Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc