Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

JASSM-ER dla Polski

28 listopada Departament Stanu poinformował, że wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Polski pocisków manewrujących AGM-158B JASSM-ER, które mają być uzbrojeniem dla wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb.

W ramach upublicznionego wniosku, który trafił do Kongresu, Polska chce pozyskać 70 pocisków AGM-158B JASSM-ER oraz wyposażenie dodatkowe, które obejmuje także dwie makiety gabarytowo-masowe, dwa symulatory, sześć pocisków szkolno-treningowych przeznaczonych do testów i szkolenia. Poza tym umowa miałaby objąć dalsze unowocześnienie oprogramowania polskich Jastrzębi, pakiet części zamiennych oraz pomoce szkolno-techniczne. Całość wyceniono na kwotę 200 mln dolarów, która ma być maksymalnym pułapem przewidywanej transakcji.

Obecnie realizowana jest umowa na zakup 40 bojowych pocisków AGM-158A JASSM, w ramach której w Stanach Zjednoczonych stacjonuje jeden z polskich Jastrzębi. Jest on wykorzystywany do modyfikacji oprogramowania oraz integracji z nową bronią. Pozyskanie pocisków w wersji ER pozwoli na zwiększenie zasięgu oddziaływania z 370 km (JASSM) do około 900 km (JASSM-ER).

Teldat
Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc