Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Iran zwiększa produkcję uzbrojenia

Iran zwiększa produkcję uderzeniowych bezzałogowych aparatów powietrznych i pocisków balistycznych. Najprawdopodobniej oznacza to rychłe zwiększenie eksportu uzbrojenia, m.in. do Rosji, a także na rzecz Hezbollahu i Ruchu Huti. Fot. https://x.com/inbarspace/status/1412686240248438787

8 lipca na agencja Reuters opublikowała informację o wzroście produkcji niektórych typów uzbrojenia produkowanych przez przemysł zbrojeniowy Islamskiej Republiki Iranu.

Podstawą do wysnucia tego wniosku jest analiza dostępnych komercyjnie zdjęć satelitarnych. Pokazują one, że w części irańskich kompleksów wojskowo-przemysłowych prowadzone są intensywne prace budowlane, np. w bazie Modarres już w kwietniu odnotowano 30 nowych budynków, zabezpieczonych na wypadek ataku lotniczego czy rakietowego (bądź detonacji będącej skutkiem wypadku?) za pomocą wałów ziemnych. Podobne prace zrealizowano w Chodzhirze. Prace budowlane w obydwu lokalizacjach były realizowane od 2023 r. Wspomniane obiekty są jakoby rozbudowywane w związku ze zwiększaniem mocy produkcyjnych irańskiego przemysłu zbrojeniowego w zakresie produkcji pocisków balistycznych i bezzałogowców różnych typów (w tym aparatów uderzeniowych dalekiego zasięgu, jak Arash 2).

Inwestycje mają mieć związek z rosnącym zapotrzebowaniem na uzbrojenie i amunicję ze strony partnerów Iranu. Zarówno Hezbollah, Ruch Huti, jak i Federacja Rosyjska podczas swoich działań militarnych korzystają z uzbrojenia produkcji irańskiej. W istocie dla Hezbollahu Iran jest jednym z głównych, jeżeli nie głównym dostawcą uzbrojenia i wyposażenia. Z kolei Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej mają od jesieni 2022 r. starać się o zakup irańskich pocisków balistycznych Fateh-110 i Zolfagar (łącznie do 400 szt.), lecz transakcja najprawdopodobniej jeszcze nie doszła do skutku, a przynajmniej nie odnotowano dostaw. Za to bezzałgowce uderzeniowe, szczególnie rodziny Shahed, są przez Rosjan powszechnie wykorzystywane do ataków na ukraińską infrastrukturę, w tym energetyczną. Zwiększenie produkcji oznacza, że Teheran liczy na wzrost zysków z produkcji uzbrojenia do Rosji oraz na to, że Hezbollah przez dłuższy czas będzie prowadził wojnę z Izraelem niejako w zastępstwie Iranu, zresztą najwyraźniej przy aprobacie rządu izraelskiego, także niechętnemu inicjatywom pokojowym.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc