26 maja Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zakończeniu negocjacji z konsorcjum polskich podmiotów przemysłu obronnego w sprawie zamówienia kolejnej partii celów powietrznych, które mają być zużyte w czasie ćwiczeń obrony przeciwlotniczej.
Zgodnie z upublicznionymi informacjami, dostawcami będą Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, ZM Dezamet S.A. oraz BUOS Sp. z o.o.. Negocjacje rozpoczęły się 16 grudnia, termin podpisania umowy nie jest obecnie znany. Potencjalna umowa ma mieć wartość 4,7 mln PLN bez VAT. Inspektorat Uzbrojenia chce zamówić 231 sztuk imitatorów celów powietrznych ICP-R (w latach 2021-22) oraz 40 sztuk imitatorów celów powietrznych ICP-1 (w 2022). Jest to kolejna umowa na tego typu sprzęt - poprzednia (o wartości 12 mln PLN z VAT) została zawarta w czerwcu 2018 roku.
Zastosowanie metody negocjacji z wybranymi podmiotami ma związek z faktem, że ITWL jest autorem dokumentacji technicznej ICP-1 oraz ICP-R i nie udzielił licencji na produkcję wyrobów innym podmiotom. Bazą dla nich są niekierowane pociski rakietowe S-5, które znajdują się w magazynach wojskowych. Produkcja seryjna została uruchomiona w 2008 roku, po pozytywnym zakończeniu badań zdawczo-odbiorczych. Oba typy imitatorów celów powietrznych są wykorzystywane do szkolenia pododdziałów obrony przeciwlotniczej wyposażonych w armaty przeciwlotnicze kalibru 23 mm oraz przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom i Piorun.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Fakt że są to bardzo ważne urządzenia w procesie szkolenia plot. Potrzeba takich zakupów w krajowym przemyśle
To nie są cele pozorne tylko imitatory celów albo cele ćwiczebne !