Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Inspektorat Uzbrojenia rusza z programem Albatros

Jednym z potencjalnych dostawców systemu Albatros może być koncern Leonardo, który w swojej ofercie ma bezzałogowe aparaty latające AWHero. Fot. Leonardo

15 grudnia Inspektorat Uzbrojenia ogłosił zaproszenie do udziału w postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu kolejnych bezzałogowych systemów powietrznych. Tym razem mowa o programie Albatros.


W jego ramach Inspektorat Uzbrojenia planuje zakup dwóch zestawów bezzałogowych systemów klasy taktycznej krótkiego zasięgu pionowego startu i lądowania (w tym jeden w opcji). Głównym zadaniem Albatrosa ma być rozpoznanie sił przeciwnika nad morzem i linią brzegową, a także wsparcie operacji poszukiwawczo-ratowniczych. Z tego też względu maszyny mają otrzymać optoelektroniczną głowicę obserwacyjną, mieć możliwość użycia stacji radiolokacyjnej SAR (Synthetic Aperture Radar) oraz system łączności pozwalający na przekazywanie uzyskanych danych w czasie rzeczywistym. Szczegóły dotyczące przedmiotu zamówienia określone zostaną w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, która zostanie przekazana wykonawcom zaproszonym do składania ofert wstępnych.


Z powyższego opisu, jak też wcześniejszych deklaracji płynących z Ministerstwa Obrony Narodowej wynika, że system Albatros będzie przeznaczony dla Marynarki Wojennej. Dialog techniczny został uruchomiony w lipcu 2016 r. Wówczas Inspektorat Uzbrojenia poszukiwał informacji, czy pojedyncza platforma o maksymalnej masie startowej do 200 kg może realizować wspomniane zadania. Obok zdolności do operacji z terenu przygodnego, platformy (według danych z dialogu technicznego) powinny umożliwiać działanie w warunkach panujących na okrętach dysponujących lądowiskami i infrastrukturą lotniczą, analogicznie jak załogowe śmigłowce pokładowe. Obecnie MW RP dysponuje parą fregat typu O. H. Perry, które obok lądowisk mają także po dwa hangary do wiropłatów Kaman SH-2G Super Seasprite, natomiast certyfikowane lądowiska są też na korwecie patrolowej ORP Ślązak i okręcie dowodzenia siłami obrony przeciwminowej Kontradmirał X. Czernicki. Ponadto okręty ratownicze OORP Piast i Lech oraz szkolny ORP Wodnik dysponują lądowiskami, służącymi głównie w ewakuacji osób i przekazywaniu ładunków śmigłowcem, które być może będą w stanie przyjąć aparat o wskazanej masie. W przyszłości do tej listy powinny dołączyć m.in. nowy okręt ratowniczy (program Ratownik) i fregaty (program Miecznik).


Podmioty zainteresowane udziałem w przetargu mają czas na składanie wniosków o przystąpienie do 29 stycznia przyszłego roku. Według zamawiającego, do fazy ostatecznej planowane jest zakwalifikowanie do pięciu oferentów. Sam wybór nastąpi poprzez procedurę negocjacyjną. Obok ceny drugim kryterium podlegającym ocenie będą parametry techniczne proponowanej konstrukcji.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Inspektorat Uzbrojenia rusza z programem Albatros”

  1. Jest ciekawy polski projekt od lat a mianowicie ILX-27 wystarczy tylko chcieć i go dofinansować, dopracować bbl@wp.pl i doprowadzić do pozyskania sprzętu. Ciekawe czy tym razem będzie chęć wspierania polskiego przemysłu czy znów obcego kapitału.

  2. Albatros z pokładowym radarem pozwala zajrzeć dużo dalej niż radar naziemny ograniczony krzywizną ziemi, dla NJR niezbędny sprzęt, mogą też uzupełnić śmigłowce pokładowe, ale można je postawić też na mniejszych okrętach.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc