Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Indie leasingują Herony

Indie wyleasingowały bezzałogowe aparaty latające Heron, które mają wzmocnić potencjał na pograniczu w Chinami. Fot. IAI

10 lutego media indyjskie poinformowały, że Ministerstwo Obrony tego kraju podpisało umowę z firmą Israel Aerospace Industries w sprawie leasingu bezzałogowych aparatów latających Heron. Być może jest to powiązane ze styczniowym komunikatem IAI w sprawie umowy leasingu i sprzedaży systemu Heron 2 do nieznanego klienta w Azji.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, umowa leasingu obejmuje cztery bezzałogowe aparaty latające Heron. Powodem zawarcia kontraktu są pilne potrzeby operacyjne związane z sytuacją na pograniczu z Chinami w regionie Ladakh. Sprzęt ma być eksploatowany na rzecz wojsk lądowych, a możliwość leasingu sprzętu wojskowego została dopuszczona przez rząd w poprzednim roku. Obok systemu Heron może objąć także wypożyczenie bezzałogowych aparatów latających General Atomocs MQ-9 SkyGuardian dla lotnictwa morskiego.

Przypomnijmy, 25 stycznia IAI poinformował o podpisaniu umowy na dostawę dwóch systemów bezzałogowych aparatów latających Heron Mk II do nieujawnionego państwa w centralnej Azji. Oficjalny komunikat precyzuje, że jeden z system zostanie dostarczony w formie leasingu, a drugi zakupiony na własność przez użytkownika. Już wówczas zakładano, że potencjalnym użytkownikiem mogą być właśnie Indie.

System oparty na bezzałogowych aparatach latających Heron Mk II został zaprezentowany publicznie przez IAI w czasie ubiegłorocznego Salonu Lotniczego w Singapurze. Konstrukcja maszyn zachowała wymiary poprzedniej generacji. Heron Mk II może osiągnąć wysokość lotu 10 668 m i prędkość maksymalną 260 km/h. Zapas paliwa umożliwia wykonywanie lotów trwających do 45 godzin. Wśród możliwości operacyjnych wymienia się różnego rodzaju zadania rozpoznawcze, w tym zwiad elektroniczny i wywiadowcze.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc