W trzeciej dekadzie lipca br. Polska Agencja Kosmiczna otwarła postępowanie w sprawie zamówienia publicznego na przygotowanie „analizy możliwości wykonawczych w przedmiocie budowy polskich rakiet suborbitalnych”. W odpowiedzi wpłynęła jedna oferta – od Sieci Badawczej Łukasiewicz Instytutu Lotnictwa. To właśnie ten podmiot sporządzi przedmiotowy raport.
Postępowanie zostało ogłoszone 21 lipca, zaś zainteresowane jego realizacją podmioty mogły złożyć ofertę do 29. dnia tegoż miesiąca. Ściśle rzecz biorąc POLSA opublikowała zamówienie na usługę opracowania dokumentu analizy możliwości wykonawczych w przedmiocie budowy polskich rakiet suborbitalnych, dla projektu pod roboczym tytułem „Polskie możliwości suborbitalne”. Na stworzenie raportu wykonawca ma 100 dni.
Rakiety suborbitalne to rakiety przeznaczone do wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną – z założeniem przekroczenia przez taki ładunek, np. naukowy, przebiegającej na wysokości 100 km linii Karmana, ale zarazem bez wprowadzania owego ładunku na orbitę okołoziemską. Przykładowa rakieta suborbitalna to choćby New Shepard produkcji Blue Origin, która niedawno wyniosła Jeffa Bezosa w kosmos.
29 lipca 2021 r. podano informację z otwarcia ofert, jakie wpłynęły do Polskiej Agencji Kosmicznej. Okazało się wówczas, że jedyną ofertę złożył warszawski podmiot Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa (ILOT). W drugiej połowie sierpnia było już wiadomo, że właśnie ta jednostka została wybrana przez POLSA. ILOT podjął się wykonania zadania za kwotę 157 440,00 PLN.
W ramach Instytutu Lotnictwa działa Centrum Technologii Kosmicznych dedykowane prowadzeniu badań naukowych w zakresie technologii kosmicznych dla potrzeb ich implementacji przez przedsiębiorców w układzie krajowym oraz międzynarodowym. Centrum specjalizuje się m.in. w projektowaniu i testowaniu silników rakietowych tak na ciekły, jak i na stały materiał pędny, projektowaniu i testowaniu demonstratorów technologii rakiet nośnych czy analizowaniu osiągów rakiet nośnych.
Jak zapowiada na swojej stronie internetowej ILOT, w ramach prac nad raportem dla POLSA: wykonawcy studium dokonają szerokiej analizy polskiego potencjału związanego z rozwojem technologii rakiet suborbitalnych. Przeprowadzone zostaną symulacje lotu, trajektorii oraz stref upadku wybranych konstrukcji. Autorzy opracowania prześwietlą też dogodne lokalizacje do przeprowadzania startów przyszłych polskich misji suborbitalnych – krajowe i zagraniczne poligony wojskowe.
W ramach wykonania przedmiotu zamówienia Instytut będzie się posiłkował wsparciem dwóch podwykonawców. Akademia Leona Koźmińskiego weźmie na siebie analizę prawno-ekonomicznych aspektów związanych z rozwojem technologii lotów suborbitalnych. Natomiast gdyńska spółka SpaceForest będzie odpowiedzialna m.in za przyjrzenie się wybranym aspektom analizy polskiego rynku technologii wynoszenia i powiązanych oraz przeprowadzenie symulacji lotu wybranych modeli rakiet suborbitalnych.
Warto odnotować, że zarówno ILOT, jaki i SpaceForest od kilku lat pracują nad własnego projektu rakietami na rzecz misji suborbitalnych. W przypadku warszawskiego Instytutu chodzi o prace nad konstrukcją ILR-33 Bursztyn, natomiast firma z trójmiasta rozwija swoją Suborbital Inexpensive Rocket (SIR).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu