Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Hensoldt zwiększa zdolności produkcyjne

Niemiecka zbrojeniówka, w tym firma Hensoldt AG, znacząco zwiększa produkcję. Na zdjęciu stacja radiolokacyjna TRML-4D, wchodząca m.in. w skład systemów przeciwlotniczych IRIS-T SLM przekazanych przez Niemcy Ukrainie. Fot. Hensoldt

9 stycznia korporacja Hensoldt AG, specjalizująca się w opracowywaniu i wytwarzaniu szeroko rozumianej elektroniki wojskowej, poinformowała o planach zwiększenia produkcji.

Również firmy z sektora zbrojeniowego mające swe siedziby w Niemczech reagują na sytuację rynkową, wynikającą ze zmian w globalnym środowisku bezpieczeństwa (wojna na Ukrainie, napięcia na Pacyfiku, konflikty bliskowschodnie...). Hensoldt nie jest tu wyjątkiem. Firma poinformowała np., że do niedawna produkowała około pięciu „dużych” stacji radiolokacyjnych rocznie. Obecnie jest w stanie wytwarzać ich trzykrotnie więcej, a w 2025 r. będzie to nawet 20 takich systemów rocznie. Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie w lutym 2022 r. trzykrotnie wzrosła produkcja systemów walki radioelektronicznej czy optoelektronicznych. Duża część produkcji, np. ok. połowy radarów, trafia na Ukrainę w ramach pomocy wojskowej Berlina. Zwiększenie produkcji wymagało m.in. wzrostu zatrudnienia o ok. 15%. Dzięki temu możliwe było przejście od produkcji jednostkowej do niemal seryjnej, co wymagało również reorganizacji łańcucha dostaw. W celu wsparcia tego procesu zbudowano nowy magazyn i nowe centrum dystrybucyjne. Umożliwiło to stworzenie zapasów części i zespołów, co ułatwia realizację bieżącej, nieprzerwanej produkcji. Dotychczas prowadzona ona była niejako od dostawy do dostawy, co bardziej uzależniało jej utrzymanie od poddostawców. Reorganizacji produkcji służyć ma też przejęcie firmy elektroniczno-logistycznej ESG (grudzień 2023 r.).

Kluczowe znaczenie ma oczywiście wzrost zamówień ze strony rządu Republiki Federalnej Niemiec, tak na rzecz Bundeswehry, jak i w związku z pomocą udzielaną Ukrainie. Na razie jednak realizacja wzrostu niemieckich inwestycji w obronność daleka jest od zapowiedzi z początkowego okresu wojny na Ukrainie, kiedy kanclerz Olaf Scholz deklarował zwiększenie budżetu obronnego do ok. 2% PKB i powołanie specjalnego funduszu modernizacyjnego o wartości 100 mld EUR. Zapowiedzi te zrealizowano jedynie częściowo, a z czasem oczekiwania były tonowane.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc