Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Guardian z hinduskim wkładem

1 czerwca firma Tata Boeing Aerospace poinformowała o wysłaniu do Stanów Zjednoczonych pierwszego kadłuba śmigłowca szturmowego AH-64E Guardian, który zostanie wykorzystany do budowy śmigłowców.

Kadłub trafi do zakładów Boeinga w Mesa w Arizonie, gdzie mieści się linia montażowa AH-64. Co ważne, dostawa pierwszego kadłuba z Indii to także spory sukces organizacyjny, gdyż wysyłka została zrealizowana przed zakładanym harmonogramem. W niedalekiej przyszłości Tata Boeing Aerospace ma być jedynym producentem kadłubów AH-64E Guardian – budowa zakładu i ulokowanie procesu w Indiach był wynikiem decyzji władz Indii odnośnie zakupu śmigłowców szturmowych powyższego typu.

Dotychczas Boeing dostarczył użytkownikom ponad 2300 AH-64 Apache różnych wersji, które są eksploatowane bądź zakupione przez 16 państw świata. W czasie całej historii globalna flota wylatała ponad 4,3 mln godzin, z czego 1,2 mln w realnych działaniach bojowych.

Indie zamówiły początkowo 22 śmigłowce, które trafią do Sił Powietrznych. W maju bieżącego roku podpisano umowę na rozszerzenie kontraktu o sześć kolejnych, będą to pierwsze wiropłaty tego typu, które trafią do lotnictwa wojsk lądowych. Dodatkowo Boeing realizuje zlecenie na eksportową produkcję 24 śmigłowców dla Kataru, rozpoczął negocjacje w sprawie zamówienia kolejnej transzy przez Arabię Saudyjską. Dodatkowo prowadzi działania marketingowe w innych państwach świata, w tym w Polsce, gdzie w ramach programu Kruk planowany jest zakup następców dla Mi-24D/W. Obecnie Inspektorat Uzbrojenia zakończył fazę analityczno-koncepcyjną i trwa ocena występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa, która ma określić procedurę zakupu wiropłatów powyższego typu.

(ŁP) Foto: Tata Boeing Aerospace
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc