Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Granatniki RGW90 HH dla Sił Obronnych Królestwa Belgii

Belgia kupiła partię granatników RGW90 HH. Fot. DND.

29 stycznia w mediach pojawiła się informacja o zakupie partii granatników jednorazowych Dynamit Nobel Defense (DND) RGW90 HH przez Siły Obronne Królestwa Belgii.


Zamówienie złożyła agencja zakupowa NATO Support and Procurement Agency (NSPA). Całkowita wartość transakcji wynosi ok. 19 mln EUR. Zakupu dokonano jeszcze w grudniu 2021 r. Nie jest to oczywiście pierwsze zamówienie na granatniki rodziny RGW90, ale pierwsze złożone za pośrednictwem agencji NSPA. Ma to ułatwiać ewentualne dołączenie innych potencjalnych odbiorców tek broni do zamówienia na warunkach takich samych, na jakich granatniki kupuje Belgia, co ma przyspieszać procedury związane z zakupem.

RGW90 HH (od HEAT/HESH ‒ oznaczenia głowic przeciwpancernych, odpowiednio kumulacyjnej i odkształcalnej) to wielozadaniowy granatnik jednorazowy z głowicą wielozadaniową. Przy kalibrze 90 mm ma masę 7,5 kg. Zależnie od trybu, długość broni przygotowanej do strzału wynosi 0,96 m (w trybie HESH ‒ w tym trybie granatnik jest skuteczny szczególnie przeciwko umocnieniom, może pokonać trzywarstwowy ceglany mur) lub 1,08 m (w trybie HEAT ‒ może penetrować pancerz o ekwiwalentnej grubości ok. 550 mm RHA). Zasięg skuteczny broni wynosi 20÷500 m. Konstrukcja granatnika pozwala na używanie go w pomieszczeniach o ograniczonej kubaturze (co najmniej 15 m³). Można go wykorzystywać z różnymi dodatkowymi przyrządami celowniczymi. (więcej np. w WiT 4-5/2020).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 comments on “Granatniki RGW90 HH dla Sił Obronnych Królestwa Belgii”

  1. Nasi też powinni takowe zamówić albo podobne do tych co dostali Ukraińcy.A równolegle nad naszymi rozwiązaniami pracować.

  2. @Dadischedo
    Od dawna nasza strona ma pełną ofertę różnych granatników (jedno i wielorazowych) jak i ppk podaną jak na tacy a mimo to nic się nie dzieje w tym kierunku. Już dawno mogliśmy produkować na licencji choćby takie konstrukcje jak CarlGustaf M3/M4, AT4, RGW 90/110, M72, RPG-75M itp.

  3. luka - całkowita racja a wieloletnie opóźnienia w kompleksowym pozyskaniu dużej ilości granatników przeciwpancernych dla naszej armii mogą nasuwać się na myśl celowe działania niektórych grup wpływów na poważne osłabienie naszego państwa a ten proceder trwa wiele lat w różnych dziedzinach obronności.

  4. Oczywiście !!!! Te granatniki RGW90 90 mm, zarówno te teraz dla Belgii, jak i te, które rok temu w znacznych ilościach kupiła Bundeswhera, istniejące w dwóch wersjach, trochę cięższej, dedykowanej przeciwpancernej, i trochę lżejszej, takiej do "rozwalania" bunkrów, struktur, i umocnień, to jest konstrukcja izraelskiego koncernu zbrojeniowego RAFAEL, wywodząca się bezpośrednio z granatnika Rafael'a "Matador"....

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc