Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Fundusze na produkcję IBCS dla Polski

Northrop Grumman otrzymał kolejne zlecenie na prace przy systemie IBCS przeznaczonym dla Polski. Fot. Northrop Grumman

2 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Northrop Grumman w sprawie realizacji umowy produkcji i dostawy elementu systemu dowodzenia IBCS dla Polski.

Wrześniowa umowa ma wartość 50,2 mln USD i w całości została sfinansowana przez Polskę. Pośrednictwo Departamentu Obrony wynika z faktu zastosowania procedury FMS. Prace mają zostać zrealizowane do końca 2025 roku. W ich ramach korporacja Northrop Grumman ma dostarczyć oprogramowanie oraz wyposażenie systemu IBCS.

Są to kolejne fundusze przeznaczone na realizację dostaw systemu IBCS do Polski. Główna umowa, pomiędzy Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych oraz korporacją Northrop Grumman została zawarta 13 marca 2019 roku (wartość 349,4 mln USD). Pozwoliła na dostawę dwóch zestawów, które będą używane przez dwie baterie systemu Patriot zakontraktowane w ramach I fazy programu Wisła. Kolejne 11,5 mln USD uruchomiono w kwietniu bieżącego roku.

W styczniu bieżącego roku Northrop Grumman poinformował o odbiorze sześciu kontenerów, które po wyposażeniu w niezbędny sprzęt, staną się centrami kierowania walką dla polskich zestawów Patriot. Polska zamówiła pierwszą partię zestawów przeciwlotniczych Raytheon Patriot PAC-3 w marcu 2018 roku. Międzyrządowa umowa o wartości 4,75 mld USD obejmuje cztery zestawy ogniowe, które zostaną spięte przez system dowodzenia IBCS. Wykorzystuje on dane z wielu czujników i pozwala wykorzystać różne środki rażenia pozwalając na zwalczanie rozmaitych zagrożeń powietrznych.

Zgodnie z deklaracjami, które zostały ogłoszone przez kierownictwo resortu obrony w czasie lipcowego spotkania Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, system IBCS ma stać się fundamentem budowy krajowej strefy antydostępowej. Poza zestawami Patriot, ma pozwolić na integrację systemu obrony przeciwlotniczej Narew, a także innych elementów.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Fundusze na produkcję IBCS dla Polski”

  1. Oprócz pozyskania systemu IBCS dobrze byłoby opracować równoległy i kompatybilny z nim własny i w pełni suwerenny system dowodzenia dla Narwii. Korzyści z w pełni polskiego rozwiązania będą oczywiste w wielu aspektach niemniej jednak jest raczej przesądzone, że to IBCS będzie filarem naszej tarczy przeciwlotniczej i przeciwrakietowej co nie musi wykluczać rozwoju naszego systemu gdyż w tak newralgicznej sprawie dobrze jest mieć krajowe rozwiązanie jako tzw. bezpiecznik w użyciu OPL.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc