4 czerwca Departament Marynarki Stanów Zjednoczonych ogłosił, że dwanaście fregat typu Constellation trafi do bazy morskiej Everett w nadpacyficznym stanie Waszyngton. Oznacza to, że większość jednostek tego typu będzie operować przede wszystkim na wodach Oceanu Spokojnego.
Nie jest to zaskoczenie, gdyż obecnie głównym przeciwnikiem US Navy na arenie światowej staje się Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Z tego powodu Flota Pacyfiku otrzymała już dwa niszczyciele typu Zumwalt, a trzeci dołączy po zakończeniu budowy. Dodatkowo San Diego jest portem macierzystym dla wielozadaniowych okrętów do działań przybrzeżnych typu Independence, których możliwości operacyjne na wodach Azji są pozytywnie oceniane przez dowództwo 7. Floty.
Obecnie fregaty typu Constellation znajdują się na etapie przygotowania do budowy prototypu – uroczyste cięcie blach ma mieć miejsce w stoczni Fincantieri Marinette Marine w Marinette w stanie Wisconsin w lecie bieżącego roku. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił dotychczas dwie pierwsze jednostki – obok prototypowego USS Constellation (FFG 62) mowa o przyszłym USS Congress (FFG 63). W bieżącym roku spodziewane jest także uruchomienie finansowania budowy trzeciej jednostki serii, dla której przewidziano nazwę USS Chesapeake (FFG 64).
Fregaty typu Constellation mają stanowić ważne uzupełnienie nawodnych sił eskortowych US Navy opartych na niszczycielach typu Arleigh Burke oraz wielozadaniowych LCS-ach typów Freedom i Independence. Umowa pomiędzy Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych a Fincantieri Marinette Marine z 30 kwietnia 2020 roku zakłada budowę do dziesięciu fregat. Bazują one konstrukcyjnie na włoskiej wersji fregat typu FREMM. Oczywiście w ramach adaptacji projektu wykorzystano możliwie jak najwięcej rozwiązań amerykańskich.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Do tej pory nikt nie powiedział - gdzie jest Fremm, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz? Typowy "аmerykanin", zaprojektowany przez Amerykanów Marinette Marine w stanie Wisconsin. A 100% sprzętu pochodzi z USA...