Zaloguj

Początek budowy nowej fregaty FREMM dla Marina Militare

Stocznia Fincantieri w Rivo Trigoso rozpoczęła proces palenia blach pod nową fregatę FREMM przeznaczoną dla Marina Militare. Fot. Marina Militare

25 lutego w stoczni Fincantieri w Riva Trigoso odbyła się uroczystość palenia blach pod nową fregatę typu Bergamini przeznaczoną dla Marina Militare. Jest to pierwsza z dwóch jednostek rodziny FREMM zamówiona przez włoski resort obrony w ramach kompensacji za sprzedaż dwóch okrętów Egiptowi.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, nowa para ma zostać zbudowana w konfiguracji wielozadaniowej, a nie przeznaczonej do zwalczania okrętów podwodnych (jak jednostki sprzedane Egiptowi). Według planów mają wejść do służby do 2025 roku. Budowa drugiej fregaty także rozpocznie się w bieżącym roku. Dołączą do ośmiu, które są eksploatowane od lat 2013-2019.

Obecnie próby morskie przechodzi druga fregata przeznaczona dla Egiptu (eks-Emilio Bianchi). Ma ona zostać wprowadzona do służby w ciągu najbliższych tygodni. Dodatkowo rząd włoski negocjuje sprzedaż Egipcjanom kolejnych fregat tego typu, które miałyby zostać zbudowane od podstaw według wymagań zamawiającego.

Program FREMM dla Fincantieri przyniósł spore sukcesy. Obok dziesięciu jednostek przeznaczonych dla Marynarki Wojennej Włoch oraz pary dla Egiptu to właśnie włoski podmiot jest liderem programu FFG(X), zakładającego budowę 20 fregat dla US Navy. Dotychczas Departament Obrony zakontraktował pierwszą z nich (przyszła USS Constellation, FFG-62) oraz ogłosił nazwy dwóch kolejnych (FFG-63 USS Congress oraz FFG-64 USS Chesapeake). Budowa prototypu, w stoczni Fincantieri Marinette Marine w Stanach Zjednoczonych, ma rozpocząć się w bieżącym roku.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc