30 stycznia europejska Organizacja jednoczącej współpracy w dziedzinie uzbrojenia OCCAR, poinformowała o podpisaniu bardzo dużego, jak na europejskie warunki, kontraktu na dostawę przeciwlotniczych kierowanych pocisków rakietowych MBDA Aster 15 i 30, w tym ich nowej wersji Aster 30 B1NT, co nawet istotniejsze, ponieważ jest to pierwsze seryjne zamówienie na tę wersję.
Jak informuje OCCAR (fr. Organisation conjointe de coopération en matière d'armement), umowę z w imieniu organizacji podpisał dyrektor jej komitetu wykonawczego (OCCAR ang. Executive Administration, OCCAR-EA) Matteo Bisceglia, natomiast ze strony przemysłu swój podpis złożyła Eva Bruxmeier, czyli dyrektor zarządzająca konsorcjum EuroSAM (joint venture spółek Thales i MBDA) – producenta naziemnych rakietowych systemów przeciwlotniczych SAMP/T (fr. Sol-Air Moyenne Portée/Terrestre) i okrętowych PAAMS (ang. Principal Anti-Air Missile System), które odpalają pociski rakietowe Aster 30 (SAMP/T) i Aster 15/30 (PAAMS). W rzeczywistości Bisceglia i Bruxmeier podpisali umowę w imieniu francuskiej agencji Direction générale de l’Armement (DGA, Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia) i jej włoskiego odpowiednika, czyli SEGREDIFESA (wł. Segretariato Generale della Difesa). Obydwa urzędy reprezentują wszystkich przyszłych użytkowników zamawianych Asterów, czyli: Armée de l'air et de l'espace (użytkownik SAMP/T), Marine nationale (PAAMS), Esercito Italiano (SAMP/T), Marina Militare (PAAMS) i Aeronautica Militare. Do tej pory Aeronautica Militare nie była użytkowniczką SAMP/T, co może oznaczać albo zmianę organizacji włoskiej naziemnej obrony przeciwlotniczej, albo jej uzbrojenie w nowe zestawy SAMP/T w miejsce nigdy niewprowadzonych systemów MEADS, które miały przypaść właśnie przeciwlotnikom z Sił Powietrznych Włoch.
Najważniejszym elementem umowy jest zamówienie najnowszej wersji pocisku Aster 30, czyli Aster 30 B1NT (fr. NT – nouvelle technologie), w którą będą uzbrojone systemy SAMP/T NG (fr. NG – nouvelle génération). W pociski Aster 30 B1NT będą uzbrojone systemy SAMP/T NG dla Armée de l'air et de l'espace, Esercito Italiano i Aeronautica Militare, a także fregaty (niszczyciele) Orizzonte (we Francji nazywane Horizon) Marina Militare. Poza tym w ramach kontraktu zamówiono pociski Aster 30 B1 do SAMP/T NG dla Aeronautica Militare, a także pociski Aster 30 i 15 dla flot Francji i Włoch. Jak podała OCCAR, w negocjowanie kontraktu zaangażowane były spółki: EuroSAM, MBDA, Thales, Avio, Roxel czy Simmel, czyli producenci pocisków i systemów przeciwlotniczych odpowiedzialni za ich końcowy montaż oraz integrację, jak i poddostawcy elektroniki, napędów rakietowych, pirotechniki, wyrzutni itd. OCCAR przypomina też, że najnowszy kontrakt uwzględnia już zamówione prace, dotyczące przedłużenia i modernizacji pocisków rakietowych Aster w połowie ich cyklu życia (ang. MLU, Mid-Life Update), na które odpowiednie umowy podpisano w 2020 i 2021 r. na rzecz Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii.
Ogłoszone dziś podpisanie umowy na produkcję nowych Asterów potwierdza pogłoski francuskich mediów sprzed paru dni. 27 stycznia francuski minister sił zbrojnych Sébastien Lecornu spotkał się z włoskim ministrem obrony Guidem Crosettem. Lecornu publicznie mówił, że jednym z tematów rozmów było zwiększenie wielkości produkcji pocisków rakietowych Aster. Wówczas francuskie i włoskie media zaczęły twierdzić, że chodzi o umowę na 700 Asterów o wartości 2 mld EUR. Wówczas niespodziewanie włoski resort obrony wydał oficjalne dementi, twierdząc, że na spotkaniu obu ministrów nie poruszano żadnych kwestii związanych z pociskami Aster, a już tym bardziej ich nowymi zakupami.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu