12 sierpnia minister obrony Finlandii poinformował, że jego ministerstwo wraz z odpowiednikiem z Estonii pracuje nad integracją rakietowych systemów obrony wybrzeża obu krajów. Ideą tej współpracy jest m.in. współdzielenie informacji dotyczącej ruchu obiektów w rejonie oraz wskazywanie celów dla obu systemów jednocześnie.
Finlandia dysponuje mobilnymi wyrzutniami pocisków MtO-85M (Meritorjuntaohjus 1985) co jest to fińskim oznaczeniem szwedzkich pocisków w odmianie Saab RBS-15 SF III (Suomi Finland). Pod względem zaawansowania technologicznego odpowiadają one szwedzkim pociskom w wersji Mk 2, a nie Mk 3 jak może wskazywać ich oznaczenie. Ich nośnikiem są wyprodukowane przez koncern Sisu czteroosiowe samochody ciężarowe typu Sk-181 (na początku lat 90-tych kiedy organizowano baterie brzegowe, wyrzutnie instalowano na czteroosiowych ciężarówkach Sisu SK-242). Obecnie wg oficjalnych danych w magazynach Merivoimat składowanych jest ok 118 pocisków MtO-85M. Ich zasięg oscyluje w granicach 70 km (38 Mm).
Estonia na chwilę obecną nie posiada jeszcze pocisków przeciwokrętowych, jednak sytuacja ta zmienić się ma już tej jesieni kiedy to otrzyma pierwszą partię rakiet Blue Spear. Pociski te to opracowana przez Proteus Advanced Systems (utworzona w połowie lipca 2020 roku spółka joint venture w której po 50% udziałów mają izraelski IAI oraz singapurski ST Engineering) odmiana pocisków Gabriel V. Stosowną umowę na ich zakup strona estońska podpisała 6 października 2021 roku. Blue Spear jak większość nowoczesnych pocisków przeciwokrętowych wyposażony jest w układ naprowadzania radiolokacyjnego, a jego zasięg wynosi 290 km (156 Mm). Nie jest znane jeszcze podwozie na którym zainstalowane zostaną nowe pociski. Celem współpracy pomiędzy Finlandią, a Estonią jest pokrycie zasięgiem kierowanych pocisków rakietowych znacznej części Zatoki Fińskiej (odległość pomiędzy linią brzegową obu tych krajów wynosi od 45 do 120 km a długość akwenu to ok. 200 km od wejścia do Zatoki do granicy wód terytorialnych Federacji Rosyjskiej). Utrudniona lub nawet uniemożliwiona zostanie tym samym realizacja jakichkolwiek zadań przez okręty Floty Bałtyckiej Federacji Rosyjskiej, a szczególnie jej północnego zgrupowania stacjonującego w portach Leningradzkiej Bazy Wojenno – Morskiej.
Warto w tym miejscu podkreślić, że także strona rosyjska już kilka lat temu podjęła podobne kroki, z tym że mające na celu utrudnienie ruchu na wodach płd. Bałtyku, poprzez wyposażenie 25. Samodzielnego Pułku Kierowanych Pocisków Przeciwokrętowych stacjonującego na co dzień w miejscowości Donskoje w Obwodzie Kaliningradzkim w supersoniczne pociski 3M55 Oniks systemu Bastion-P oraz poddźwiekowe pociski 3M24/3M24U systemu 3K60 Bał.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu