Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Program modernizacji technicznej według Estonii

W ramach rozwoju Estońskich Sił Obronnych do 2031 r. planowane jest sformowanie m.in. pododdziałów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu. Fot. Ministerstwo Obrony Estonii

13 grudnia Ministerstwo Obrony Republiki Estońskiej poinformowało o zatwierdzeniu, w dniu 9 grudnia, Narodowego Planu Rozwoju Obrony do 2031 r. Plan obejmuje również rozbudowę Estońskich Sił Obronnych (Eesti Kaitsevägi) i ich modernizację techniczną.

Według ministra obrony Kalle Laaneta, Estonia w nadchodzących latach musi zintensyfikować wysiłki na rzecz wzmocnienia zdolności obronnych na czas wojny, zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z sojusznikami. Przyjęty plan ma być, zdaniem ministra: „kompleksowy, co oznacza, że obrona realizowana za pomocą środków wojskowych jest częścią szerszego planu działania dla kraju”.

Główne elementy planu są następujące:

  1. Liczebność Estońskich Sił Obronnych zostanie powiększona, powstanie również nowa formacja rezerwowa. Wzmocniona zostanie lokalna obrona terytorialna, w której struktury włączona zostanie Liga Obrony. Rozbudowane mają zostać środki związane z uzyskaniem świadomości sytuacyjnej, zwłaszcza na morzu. Planowany jest zakup mobilnych stacji radiolokacyjnych dozoru morskiego, które zostaną spięte w sieć z podobnymi instalacjami pozostałych państw bałtyckich (zapewne mowa o Łotwie i Litwie - przyp. BK).
  2. Efektywność operacyjna Estońskich Sił Obronnych zostanie poprawiona poprzez zwiększenie mobilności, siły ognia i odporności oddziałów wojskowych, a ponadto rozbudowane zostaną zdolności odnośnie działania na morzu. Zapowiedziano m.in. stworzenie oddziałów (niesprecyzowanej wielkości, zapewne jednego lub kilku dywizjonów) artylerii rakietowej dalekiego zasięgu, zwiększenie możliwości przeciwpancernych wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej, zakup jednorazowych granatników przeciwpancernych średniego zasięgu itd. Wzmocniona zostanie obrona przeciwlotniczai formacje zmechanizowane (choć bez podania szczegółów nt. pozyskania kolejnych bwp czy zakupu czołgów - przyp. BK). Za odstraszanie na morzu odpowiadać będą rakietowe systemy przeciwokrętowe i siły minowe.
  3. System gromadzenia danych i ich przesyłania ma być rozbudowany, co ma być związane z dalszym rozwojem kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa.
  4. W ramach rozbudowy sił rezerwowych do 2025 r. liczba poborowych wzrośnie do 4000, zaś do 2030 r. liczba żołnierzy w służbie czynnej wzrośnie do 3975, a ich wynagrodzenie ma pozostawać „konkurencyjne”.
  5. Zapowiedziano dalsze inwestycje w infrastrukturę wojskową, m.in. w centra logistyczne, poligony, bazę lotniczą Ämari itd. Ponadto w Tartu utworzone zostanie Centrum Medycyny Wojennej i Kryzysowej.

Część planu odnosząca się do wydatków czysto militarnych to ponad 8 mld EUR. Może to wydawać się niewielką kwotą, lecz pamiętajmy, że Estonia jest małym i niezbyt ludnym krajem, jest to więc znaczny wydatek. Aby zapewnić odpowiednią efektywność realizacji planu, resort obrony przeprowadził wcześniej szereg reform, które obniżyły koszty funkcjonowania instytucji. Ponadto, jak podkreśla estońskie Ministerstwo Obrony, duża część środków wydawanych na obronę trafia z powrotem do rodzimej gospodarki.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Program modernizacji technicznej według Estonii”

  1. Plany owszem ambitne, ale to realizacja jest wyzwaniem. U nas także dużo mówimy i planujemy, gorzej z efektami.

  2. zapowiedziano m.in. stworzenie (...) kilku dywizjonów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu ... ło pieron - i to wszystko obsadzą przez tych 3975 żołnierzy ... z pewnością

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc