20 października niższa izba parlamentu Filipin zaaprobowała przeznaczenie dodatkowych środków budżetowych na rozbudowę potencjału sił zbrojnych. Wśród głównych projektów inwestycyjnych znajduje się zakup pięciu fabrycznie nowych samolotów transportowych Lockheed Martin C-130J Super Hercules.
W ramach zmian budżetowych na rok 2021 zatwierdzono przeznaczenie 2 mld peso na zakup amerykańskich samolotów - zgodę na transakcję wydał już także prezydent tego kraju. Zamówienie maszyn ma związek z analizami wojska, potrzebami operacyjnymi oraz położeniem kraju i doświadczeniami ostatnich lat, kiedy okazało się, że potencjał transportu wojskowego w sytuacjach nadzwyczajnych jest niezadowalający. Obecnie lotnictwo wojskowe Filipin dysponuje czterema C-130 Hercules pochodzącymi z nadwyżek sprzętowych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych - spośród nich dwa są zdolne do lotów, a pozostałe przechodzą przeglądy strukturalne PDM (jeden na Filipinach, a drugi w Portugalii). W przypadku braku przeciwskazań, międzyrządowa umowa LoA ma zostać podpisana jeszcze w 2021 roku.
Filipiny to nie jedyne państwo, które planuje w najbliższych miesiącach zakup nowych C-130J Super Hercules. Podobna decyzja ma zapaść m.in. w Indonezji oraz Holandii – w każdym z przypadków brak jeszcze zgody Departamentu Stanu, jednak wydaje się ona formalnością. Dodatkowo Lockheed Martin, w ciągu najbliższych tygodni, podpisze umowę na produkcję i dostawę sześciu samolotów do Republiki Federalnej Niemiec – Berlin zawarł już międzyrządową umowę ze Stanami Zjednoczonymi, a obecnie kończą się negocjacje na linii producent – Departament Obrony.
Poza C-130J Super Hercules władze Filipin planują także zamówienie kolejnej partii wielozadaniowych śmigłowców pokładowych Leonardo AW159. Obecnie lotnictwo tego kraju dysponuje parą takich maszyn, które zakupiono na potrzeby fregat typu Jose Rizal. Kolejne wiropłaty mają być zamówione wraz z nowymi okrętami - obecnie kończą się negocjacje w Republiką Korei w sprawie zamówienia w tamtejszych stoczniach dwóch lekkich fregat lub korwet wielozadaniowych, które mają być nosicielami śmigłowców pokładowych. Powyższa deklaracja wskazuje także, że dotychczasowa eksploatacja AW159 uzyskała pozytywną ocenę, która skutkuje chęcią kontynuowania współpracy z koncernem Leonardo.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu