Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Drugi Aleksandrit w składzie Floty Oceanu Spokojnego

Trałowiec morski Piotr Iljiczow w Pietropawłowsku Kamczackim sfotografowany już po podniesieniu bandery. Fot. IA „Kamczatskoje wriemia”

16 listopada w Pietropawłowsku Kamczackim podniesiono banderę WMF FR na trałowcu morskim Piotr Iljiczow (543), drugiej jednostce projektu 12700 Aleksandrit, która zasiliła Flotę Oceanu Spokojnego.

Okręt obrony przeciwminowej Piotr Iljiczow oficjalnie klasyfikowany jako trałowiec morski (wcześniej jednostki tego typu klasyfikowano jako trałowce bazowe), powstał w stoczni Sriednie-Newskij Sudostroitielnyj Zawod (SNSZ) z miejscowości Pontonnyj w pobliżu Petersburga pod numerem stoczniowym 526. Oficjalne położenie jego stępki nastąpiło 25 lipca 2018 r., zwodowany został dopiero 28 kwietnia 2021 r., natomiast próby morskie rozpoczął pod koniec listopada 2021 r.

11 lipca 2022 r. SNSZ poinformowała o rozpoczęciu holowania tego trałowca na Daleki Wschód przez holownik morski MB-1204. Zespół holowniczy musiał pokonać najpierw Kanał Białomorsko-Bałtycki a następnie całą Północną Drogę Morską. Rejs zakończył się 23 października br. w Pietropawłowsku Kamczackim. Po wykonaniu wyjścia kontrolnego i podniesieniu bandery okręt został podporządkowany 114. Brygadzie okrętów ochrony wodnego rejonu, bazującej właśnie w tym porcie.

Okręty przeciwminowe proj. 12700 zaprojektowane zostały przez biuro konstrukcyjne CMKB „Ałmaz” z Petersburga, budowane są seryjnie przez SNSZ od 2011 r. Do tej pory rosyjską banderę podniosło sześć z nich, służą one we flotach Bałtyckiej (jeden), Czarnomorskiej (trzy) i Oceanu Spokojnego (dwa). Spośród okrętów aktualnie budowanych, Anatolij Szlemow realizuje stoczniowe próby morskie, Lew Czernawin przygotowywany jest do wodowania, Afanasij Iwannikow i Polarnyj znajdują się w fazie formowania kadłubów, zaś dwa kolejne są zakontraktowane.

Aleksandrity budowane są metodą infuzji próżniowej z laminatu w poliestrowo-szklanego. Przy wyporności pełnej wynoszącej 890 t i wymiarach 61,6×10,3×3,1 m są jednymi z największych okrętów przeciwminowych z tworzyw sztucznych na świecie. Osiągana przez nie prędkość maksymalna wynosi 16 w., a załoga liczy 44 ludzi. Uzbrojenie obejmuje armatę AK-306 kal. 30 mm, jeden nkm MTPU kal. 14,5 mm, naramienne wyrzutnie rakiet plot. Igła i miny. Natomiast wyposażenie przeciwminowe składa się z kadłubowej stacji hydrolokacyjnej, bezzałogowych pojazdów podwodnych i nawodnych do poszukiwania, klasyfikacji i niszczenia min oraz trałów mechanicznych i nie kontaktowych.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc