Zaloguj

Drugi Aleksandrit dla Floty Oceanu Spokojnego zwodowany

Wodowanie trałowca Anatolij Szlemow w stoczni Sriednie-Newskij Sudostroitielnyj Zawod pod Petersburgiem. Fot. SNSZ

26 listopada w stoczni Sriednie-Newskij Sudostroitielnyj Zawod (SNSZ) z miejscowości Pontonnyj w pobliżu Petersburga zwodowany został trałowiec Anatolij Szlemow (651), siódmy już okręt projektu 12700 Aleksandrit budowany dla rosyjskiej floty (WMF FR), a drugi który zasili Flotę Oceanu Spokojnego.

Okręty przeciwminowe proj. 12700 zaprojektowane zostały przez biuro konstrukcyjne CMKB „Ałmaz” z Petersburga, budowane są seryjnie przez SNSZ od 2011 r. Do tej pory rosyjską banderę podniosło pięć z nich, służą one we flotach Bałtyckiej (jeden), Czarnomorskiej (trzy) i Oceanu Spokojnego (jeden). Spośród okrętów aktualnie budowanych, poza właśnie zwodowanym, Piotr Iljiczow realizuje próby stoczniowe na uwięzi, Lew Czernawin i Afanasij Iwannikow znajdują się w fazie formowania kadłubów, zaś trzy kolejne są zakontraktowane.

Budowa trałowca morskiego (oficjalnie okręt obrony przeciwminowej) Anatolij Szlemow została rozpoczęta 12 lipca 2019 r. pod numerem stoczniowym 527. 11 listopada br. wytoczono go z hali montażowej. Wytoczenie tej jednostki na zewnątrz oznacza zakończono formowania i wyposażania kadłuba oraz tej części nadbudówki, która możliwa była do zrealizowana w hali. Dalsze prace wyposażeniowe były prowadzone na placu wyposażeniowym, gdzie stoczniowcy będą musieli dokończyć formowanie nadbudówek, przeprowadzić instalację masztów, anten urządzeń elektronicznych i systemów ogólnookrętowych. Zgodnie z deklaracjami dowódcy marynarki wojennej adm. Nikołaja Jewmienowa okręt ten ma wejść do służby we Flocie Oceanu Spokojnego w przyszłym roku.

Aleksandrity budowane są metodą infuzji próżniowej z laminatu w poliestrowo-szklanego. Przy wyporności pełnej wynoszącej 890 t i wymiarach 61,6×10,3×3,1 m są jednymi z największych okrętów przeciwminowych z tworzyw sztucznych na świecie. Osiągana przez nie prędkość maksymalna wynosi 16 w., a załoga liczy 44 ludzi. Uzbrojenie obejmuje armatę AK-306 kal. 30 mm, jeden nkm MTPU kal. 14,5 mm, naramienne wyrzutnie rakiet plot. Igła i miny. Natomiast wyposażenie przeciwminowe składa się z kadłubowej stacji hydrolokacyjnej, bezzałogowych pojazdów podwodnych i nawodnych do poszukiwania, klasyfikacji i niszczenia min oraz trałów mechanicznych i nie kontaktowych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc