W skład delegacji, której przewodniczyli członkowie zarządu PGZ S.A., Jan Grabowski i Marcin Idzik, weszli także przedstawiciele spółek, których produkty aktualnie znajdują się na szczycie listy zainteresowania Rijadu. Wizyta, którą wspierała Ambasada RP w KAS, była okazją do zacieśnienia i podsumowania dotychczasowej współpracy i wyznaczenia nowych jej obszarów. Rozmowy prowadzono m.in. z kierownictwem resortu obrony KAS, Dowództwem Wojsk Lądowych oraz Marynarki Wojennej jak również innymi jednostkami administracji państwowej. Dotyczyły one głównie szeroko pojętej współpracy branży zbrojeniowej i partnerstwa przemysłowego na rzecz wzmacniania potencjału obronnego Arabii Saudyjskiej mając na uwadze saudyjski Program Vision 2030.
– Królestwo Arabii Saudyjskiej to jeden z perspektywicznych rynków dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej ale także dla innych sektorów polskiej gospodarki, czego efektem jest silne wsparcie naszej Ambasady, zarówno Ambasadora jak i Attaché Obrony, w organizacji tej wizyty. Władze KAS są zainteresowane pozyskaniem dla swoich sił zbrojnych szeregu rozwiązań znajdujących się w naszej ofercie, jednakże kluczowym wyznacznikiem dla rządu w Rijadzie jest ustanowienie razem z zakupami partnerstw przemysłowych, angażujących ich przemysł w proces dostaw sprzętu wojskowego i uzbrojenia. PGZ chce dzielić się swoimi doświadczeniami z partnerami przemysłowymi. Nasza wizyta skupiła się na ustaleniu, które z naszych propozycji spotkały się z aprobatą naszych partnerów i omówieniu kolejnych kroków na ścieżce do ich realizacji – powiedział Jan Grabowski, członek zarządu PGZ S.A.
Warto przypomnieć, że obecność Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Królestwie Arabii Saudyjskiej ma już swoją historię. Grupa wzięła udział w dwóch dotychczasowych edycjach zorganizowanych w Arabii Saudyjskiej targów World Defense Show w latach 2022 i 2024. Wśród oferowanych wówczas wyrobów szczególną uwagę odwiedzających zwracały: Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak 8×8, Modułowy Systemem Broni Strzeleckiej MSBS z Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o., Lekki Moździerz Piechoty LMP-2017 z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A., wyposażenie indywidualne oraz ochrona balistyczna z Maskpol S.A., systemy optoelektroniczne z PCO S.A., przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe PIORUN, czy systemy minowania oferowane przez ZPE Belma S.A. Na ekspozycjach PGZ swoje wyroby prezentowały również Nitro-Chem S.A., HSW S.A., Rosomak S.A., WZL nr 2 S.A. oraz OBR CTM S.A. i WCBKT S.A.
Zainteresowanie ofertą Polskiej Grupy Zbrojeniowej było też powodem wizyt przedstawicieli KSA w Polsce. Delegacja General Authority for Military Industries (GAMI) rozmawiała o możliwościach wymiany handlowej i współpracy przemysłowo-technicznej ze spółkami GK PGZ. Ostatnia wizyta przedstawicieli PGZ w Rijadzie była więc niejako potwierdzeniem konsekwentnie budowanych relacji, które mogą zaowocować szerszym niż dotąd otwarciem się Arabii Saudyjskiej na współpracę z polską zbrojeniówką celem wzmocnienia potencjału ich sił zbrojnych i formacji mundurowych.
Źródło: informacja prasowa PGZ