Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Części zapasowe do systemu Gavia

Fot. Tomasz Grotnik

12 czerwca Komenda Portu Wojennego Gdynia poinformowała o podpisaniu umowy ze spółką Enamor Sp. z o.o. w sprawie dostawy części zapasowych przeznaczonych do zdalnie sterowanych systemów wykrywania min Teledyne Gavia, które są eksploatowane przez Marynarkę Wojenną.

Jak wskazuje zamawiający, umowa została zawarta 6 czerwca i ma całkowitą wartość 27 mln PLN. Jedynym wykonawcą, który złożył ofertę była spółka Enamor Sp. z o.o. – nie powinno to zaskakiwać, biorąc pod uwagę fakt, że jest to krajowy przedstawiciel producenta systemu. Szczegóły zamówienia nie są jawne – specyfikacja warunków zamówienia została przekazana wyłącznie podmiotom zakwalifikowanym do składania ofert ostatecznych.

Pierwsze egzemplarze Gavii zostały dostarczono w 2015 roku, kiedy dwie sztuki zakupiono dla grup nurków-minerów obu dywizjonów trałowców. Kolejne dwie zamówiono w ramach programu Kormoran II. Trzy najnowsze zamówiono w grudniu 2022 roku w celu wyposażenia trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II (w ramach drugiej fazy programu).

Gavia ma niskologistyczną, w pełni modułową konstrukcję. Ułatwia ona szybki transport i konserwację, a jednocześnie została zaprojektowana w celu zwiększenia dostępności operacyjnej i niezawodności. Każda Gavia może być również wyposażona w szereg dodatkowych modułów sensorycznych w momencie początkowego zakupu lub w późniejszym czasie. W przyszłości dostarczone w Polsce pojazdy AUV mogą zostać doposażone w moduły do batymetrii wielowiązkowej, profilowania pod dnem, a nawet emulatora okrętu podwodnego do celów szkoleniowych operatorów sonarów na fregatach, bez konieczności zwracania sprzętu producentowi.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc