9 grudnia Ministerstwo Obrony Chorwacji podało, że tego dnia rząd w Zagrzebiu zdecydował o zakupie francuskiego systemu przeciwlotniczego bliskiego zasięgu MBDA Mistral 3, a odpowiednie zamówienie zostało już podpisane.
Według komunikatu zamieszczonego przez chorwacki resort obrony, Zagrzeb wyda 53,85 mln EUR (542 161 056,27 HRK wg chorwackich mediów – ministerstwo nie podawało kwot w rodzimej walucie) z terminem spłaty w latach 2022–2026. Liczby kupionych wyrzutni i pocisków Mistral (właśc. MISTRAL – franc. MISsile TRansportable Anti-aérien Léger) nie podano, ale ta nie może być duża, biorąc pod uwagę wspomnianą kwotę. Nie podano także typu wyrzutni, wspomniano jedynie, że będzie wyposażona w najnowszą kamerę termowizyjną (spełniającą role celownika całodobowego), system identyfikacji „swój–obcy” i zestaw koordynacji dowodzenia oraz kierowania (chorw. i kompletom za koordinaciju zapovijedanja i upravljanja). Nie wiadomo, czy to ostatnie sformułowanie oznacza oferowane razem z Mistralami tzw. plutonowe stanowisko dowodzenia (ang. PCP – Platoon Command Post). PCP jest dostosowane do pracy z zewnętrzną stacją radiolokacyjną, a także z wyrzutniami pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu MBDA VL MICA. Jest to niewykluczone, gdyż komunikat chorwackiego resortu obrony wspomina, że teraz zakupiony system można łatwo zintegrować właśnie z systemem VL MICA, który używa tych samych pocisków rakietowych MICA (tyle, że w wersji „ziemia–powietrze”, odpalanych z pojemników transportowo-startowych), co myśliwce wielozadaniowe Dassault Avaition Rafale, także zamówione przez Chorwację we Francji. Drugą możliwością bardziej prawdopodobną z przyczyn finansowych jest zamówienie z Mistralami podstawowego przenośnego systemu dowodzenia Licorne. Natomiast wzmianki o współpracy z VL MICA to tylko skrót myślowy. Poza tym, razem z Mistralami Chorwacja kupiła: zintegrowany zestaw logistyczny z odpowiednimi narzędziami, systemem diagnostycznym, podstawowy zestaw części zamiennych, dokumentację techniczną, szkolne pociski rakietowe, zestaw szkoleniowy „szkolący–szkolony” i wsparcie techniczne producenta.
Nie potwierdziły się w ten sposób medialne spekulacje, że Chorwacja kupiła w ramach „szybkiej ścieżki” używane wyrzutnie Thales Crotale Mk 3, będące jeszcze w uzbrojeniu przeciwlotników Armée de l'air et de l'espace. Natomiast wzmianka o stanowisku dowodzenia kompatybilnym z wyrzutniami pocisków VL MICA stała się pożywką dla nowych spekulacji odnośnie zakupu właśnie tego systemu przez Chorwację w bliżej niesprecyzowanej przyszłości – jak Zagrzeb będzie dysponował wolnymi środkami budżetowymi. Chorwacki dziennik „Jutarnji list” twierdzi, że umowa zakupu systemu VL MICA mogłaby być podpisana już w 2023 r., a system dostarczony w 2026 r. Pierwsze obecnie zamówione Mistrale 3 Chorwacja odbierze pod koniec przyszłego roku. Nie będą to pierwsze pociski przeciwlotnicze Mistral w uzbrojeniu Chorwacji. Wraz z zamówieniem przez Zagrzeb myśliwców Rafale, francuski rząd nieodpłatnie przekazał wyrzutnię (resort obrony Chorwacji używa liczby pojedynczej – lanser sustava) Mistrali do wzmocnienia osłony 91. Bazy lotniczej w Pleso (91. zrakoplovna baza, Pleso to dzielnica Zagrzebia), w której będą stacjonować myśliwce Rafale. Wyrzutnia jest nowa, dostarczona przez MBDA. Podawane przez MBDA dane taktyczno-techniczne pocisku Mistral to 19,7 kg masy startowej, 1,86 m długości, 90 mm średnicy. Zasięg rażenia Mistrala zamyka się w przedziale 0,5÷7,5 km. Prędkość lotu pocisku sięga 930 m/s. Pocisk może manewrować z przeciążeniami do 30 g.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu