Podczas wystawy DVD 2022 (Defense Vehicles Dynamics) w Millbrook w Wielkiej Brytanii spółka joint-venture RBSL (Rheinmetall BAE Systems Land) zaprezentowała rakietowy niszczyciel czołgów zbudowany na bazie kołowego transportera opancerzonego GTK Boxer.
Pojazd powstał w odpowiedzi na brytyjskie wymagania związane z programem Mounted Close Combat Overwatch, wchodzącego w skład „programu programów BGOAA, który ma pozwolić na zwiększenie zdolności przeciwpancernych British Army. Boxer Overwatch został zaprojektowany we współpracy z grupą MBDA, która odpowiada za dostawę efektora systemu ‒ pocisku kierowanego Brimstone, wybranego także w ramach polskiego programu samobieżnego niszczyciela czołgów Ottokar Brzoza. Za sprawą stosunkowo silnego opancerzenia i wysokiej mobilności platformy, Boxer Overwatch ma zapewniać nie tylko zdolności defensywne, lecz także ofensywne ‒ w ramach wsparcia sił realizujących natarcie. Stosunkowo duży zasięg pocisków Brimstone, przekraczający 20 km, może pozwolić nawet na zapewnianie wsparcia ogniowego. Przedstawiciele obydwu podmiotów przemysłowych zaangażowanych w projekt wysoko oceniają uzyskany efekt. Colin McClean, dyrektor zarządzający RBSL, powiedział że „Współpraca RBSL z MBDA pokazuje, że brytyjskie firmy zajmujące się systemami naziemnymi współpracują jako jeden zespół, z korzyścią zarówno dla British Army, jak i dla Wielkiej Brytanii”. Z kolei Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK, dodał, że „Współdziałanie z RBSL jest doskonałym przykładem tego, jak brytyjskie firmy mogą współpracować, aby szybko zapewnić własnym siłom zbrojnym wysokie zdolności bojowe z wykorzystaniem lokalnego potencjału badawczo-rozwojowego i produkcyjnego”.
Boxer Overwatch wyposażony jest w typowy dla Boxera wymienny kontener misyjny, mieszczący m.in. ośmiokomorową wyrzutnię pocisków Brimstone, chowaną na czas marszu w obrys kontenera. Warto odnotować, że wyrzutnia o podobnych możliwościach (choć już nie zainstalowana w kontenerze) była prezentowana podczas DVD 2022 także na terenowym samochodzie ciężarowym Supacat HMT600. Lżejsza wersja niszczyciela czołgów oferowana jest przez MBDA i Supacat brytyjskiej lekkiej piechocie, która oczekuje pojazdów znacząco lżejszych od GTK Boxer, czy raczej jego brytyjskiej wersji Boxer MIV.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Boxser do niszczyciela czołgów? Nie za dużo?