Rząd Związku Australijskiego wybrał firmy BAE Systems i ASC Pty Ltd do budowy okrętów podwodnych z napędem jądrowym, określanych jako SSN-AUKUS, w ramach najnowszego, znaczącego osiągnięcia trójstronnego paktu bezpieczeństwa AUKUS, zawartego między Stanami Zjednoczonymi Ameryki, Wielką Brytanią i Australią.
Wicepremier Australii Richard Marles i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps ogłosili tę wiadomość, wyznaczając kolejny krok na drodze Australii do budowy i eksploatacji własnej floty podwodnych z napędem jądrowym. Zgodnie z umową AUKUS, Royal Australian Navy i Royal Navy będą eksploatować wspólny typ okrętu podwodnego przyszłości, wykorzystujący technologie pochodzące z wszystkich trzech krajów, oparty na brytyjskim projekcie nowej generacji, którego liderem jest BAE Systems. BAE Systems i ASC Pty Ltd połączą teraz swoją wiedzę specjalistyczną i możliwości w ramach porozumienia o współpracy w Australii, co ostatecznie doprowadzi do utworzenia długoterminowej, zarejestrowanej spółki Joint Venture.
SSN-AUKUS będzie szturmowym okrętem podwodnym i zacznie zastępować typ Astute w Royal Navy. Ma być budowany przez BAE Systems w zakładzie w Barrow-in-Furness w północno-zachodniej Anglii, od końca lat 30. Australia spodziewa się dostarczyć swój pierwszy okręt podwodny SSN-AUKUS na początku lat 40.
Brytyjskie Ministerstwo Obrony przyznało w październiku firmie BAE Systems prawie 4 mld GBP na kolejną fazę programu SSN-AUKUS. Finansowanie obejmuje prace rozwojowe do 2028 roku, co umożliwi BAE Systems przejście do fazy szczegółowego projektowania programu i zakupu elementów o długim terminie realizacji. Kontrakt finansuje także znaczącą inwestycję infrastrukturalną w Barrow, w ramach której do końca lat 30. powierzchnia obiektów na tym terenie ulegnie podwojeniu z 80 000 do 160 000 m2 w ramach wielomiliardowego programu, a także ciągłą rekrutację w celu wsparcia wysiłków krajowych.
BAE Systems dostarczyło już pięć z siedmiu okrętów podwodnych typu Astute (obecnej generacji) Królewskiej Marynarce Wojennej Wielkiej Brytanii, a pozostałe dwa są na zaawansowanym etapie budowy w stoczni w Barrow-in-Furness. Firma projektuje także i buduje brytyjskie okręty podwodne nowej generacji do odstraszania nuklearnego – Dreadnought – trwają prace nad pierwszymi trzema z czterech planowanych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu