Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

AUSA 2021. Testy Archera w Stanach Zjednoczonych zakończone

155 mm armatohaubica samobieżna na podwoziu kołowym Archer pomyślnie przeszła próby na poligonie Yuma Proving Ground w Stanach Zjednoczonych. Fot. BAE Systems

11 października, podczas wystawy AUSA Annual Meeting & Exhibition w Waszyngtonie, koncern BAE Systems poinformował o pomyślnym zakończeniu prób 155 mm armatohaubicy samobieżnej na podwoziu kołowym Archer na poligonie w Stanach Zjednoczonych. Działo to jest oferowane US Army.

Podczas wspomnianych prób Archer wystrzelił ok. 450 pocisków. Osiągnięta szybkostrzelność wynosiła od 6 do 12 strz./min (średnio 8 strz./min). Strzelania prowadzono na poligonie Yuma Proving Ground w stanie Arizona w ekstremalnie trudnych warunkach ‒ temperatura sięgała nawet 50°C. Podczas prób amerykańscy artylerzyści sprawdzali m.in.: kompatybilność Archera z obecnie wykorzystywanym systemem ładunków miotających, działanie cyfrowego systemu kierowania ogniem, zasady  szkolenia obsług, przeprowadzono także próby mobilności taktycznej i metod utrzymania działa w sprawności w warunkach polowych.

Archer jest od 2016 r. w uzbrojeniu szwedzkich wojsk lądowych. Jest oferowany US Army w ramach postępowania dotyczącego zakupu 155 mm armatohaubic samobieżnych na podwoziu kołowym, które uzupełniłyby cięższe gąsienicowe M109 (a w przyszłości również M1299) i lżejsze, ciągnione M777 (wszystkie wspomniane działa to także wyroby BAE Systems). Działo Archera o długości lufy 52 kalibrów umożliwia prowadzenie ognia standardową amunicją z gazogeneratorem na odległość do 40 km, ale może też strzelać amunicją przeciwpancerną z inteligentną subamunicją BONUS (na odległość do 35 km) lub precyzyjną Excalibur (do 40 km) – obydwa typy amunicji specjalnej są już używane przez US Army. Zaletą jest nieskomplikowana i niewymagająca dużej liczby żołnierzy obsługa działa – proces załadowania pocisków i modułowych ładunków miotających jest zmechanizowany (magazyn automatu ładowania mieści 21 pocisków i kompletów ładunków miotających), a zaawansowany system kierowania ogniem sprawia, że do prowadzenia ognia wystarczy zaledwie jeden żołnierz (choć zazwyczaj załogę tworzy trzech-czterech ludzi). Załoga Archera może otworzyć ogień po 30 sekundach od otrzymania zadania, a następnie opuścić pozycję ogniową w podobnym czasie.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc