Zaloguj

Ostatnie działania francuskiego lotnictwa w Iraku i Syrii

francuskie lotnictwo w operacji Chammal

Działania francuskiego lotnictwa w operacji Chammal w Iraku i w Syrii

Ostatnie miesiące 2016 r. to wzmożone działania francuskich samolotów na terenie Bliskiego Wschodu w ramach koalicyjnej operacji „Inherent Resolve”. Już nie tylko lotnictwo Sił Powietrznych Francji, ale również siły morskie i lądowe są zaangażowane w działania bojowe przeciwko Państwu Islamskiemu.

Działania lotnictwa Sił Powietrznych

W okresie od 27 lipca do 2 sierpnia samoloty francuskie wykonały 39 wylotów, z których 32 były związane z atakami na cele naziemne, 6 dotyczyło rozpoznania a jeden tankowania w powietrzu. Ich efektem było zniszczenie 13 obiektów Państwa Islamskiego w czasie 7 ataków na jego pozycje znajdujące się na terytorium Iraku. 3 sierpnia zespół dwóch samolotów myśliwsko-bombowych Mirage 2000D wraz z samolotem patrolowo-rozpoznawczym Atlantique 2 (był to setny wylot maszyny tego typu) startując z terenu Jordanii zaatakował cele w pobliżu Mosulu. W nalocie wsparcia udzieliły im 2 wielozadaniowe samoloty myśliwskie Rafale, które przyleciały z bazy BA104 Al Dhafra w Abu Dhabi. W tym czasie siły lotnicze zaangażowane w operacji „Chammal” (francuska część koalicyjnej operacji „Inherent Resolve”) liczyły 14 maszyn bojowych (6 Rafale, 5 Mirage 2000D i 3 Mirage 2000N). Całość uzupełniał Atlantique 2, samolot dozoru radiolokacyjnego E-3F oraz tankowania powietrznego C-135FR. Ostatnia z tych maszyn zaopatruje w dodatkowe paliwo w locie nie tylko francuskie samoloty, ale również sojusznicze. Operując z bazy Azraq z terytorium Jordanii Atlantique 2 spędził w powietrzu 800 godzin, a jego załoga dokonała 1500 identyfikacji umożliwiających wykonanie ataków na oddziały zbrojne Państwa Islamskiego.
W czasie działań w okresie od 3 do 9 sierpnia przy takiej samej liczbie wylotów na bombardowanie i rozpoznanie wzrosła do 6 liczba lotów tankowców powietrznych osiągając ogólną liczbę 44 wylotów wszystkich maszyn. W czasie siedmiu uderzeń na terytorium Iraku zniszczono kolejnych 18 celów, w tym centrum dowodzenia przeciwnika. 21 sierpnia osiem samolotów bojowych (po cztery Rafale i Mirage 2000D) w towarzystwie Atlantique 2 wykonało skoncentrowany atak na skład uzbrojenia i obsługi ciężkiego sprzętu w Raqqa na terytorium Syrii. W ataku użyto po raz kolejny pocisków samosterujących SCALP EG w ilości 10 sztuk. Kolejny tydzień (10-16 sierpnia) to następne 43 wyloty (36 na bombardowanie, 6 rozpoznawczych i jeden na tankowanie). W czasie 12 uderzeń zniszczono 25 obiektów Państwa Islamskiego. Jedenaście a nich wykonano na terytorium Iraku, ponownie w rejonie Mosulu, zespołami samolotów Rafale i Mirage 2000D niszcząc m.in. wytwórnię min. W okresie od 17 do 23 sierpnia wykonano 45 wylotów (32 na bombardowanie, 7 rozpoznawczych i 6 na tankowanie). Było to 5 uderzeń na pozycje przeciwnika, w tym cztery w rejonie Mosulu.
W końcu sierpnia doszło do zmian w wyposażeniu sił lotniczych operujących z terenów Jordanii i Abu Dhabi. 29 lipca tereny operacji „Barkhane” w rejonie Sahelu w Afryce Północnej opuściły cztery Rafale bazujące dotąd na lotnisku N’Djamena w Czadzie. Dowództwo Sił Powietrznych postanowiło wzmocnić Francuski Kontyngent Wojskowy na Bliskim Wschodzie poprzez skierowanie najnowszych samolotów bojowych, a w miejsce ich przebazować na tereny Sahary i Sahelu Mirage 2000C oraz Mirage 2000D. W związku z tym 28 sierpnia z bazy Azraq w Jordanii odleciały wszystkie maszyny typu Mirage 2000. Samoloty tego typu, w obydwu wersjach w okresie od 12 grudnia 2014 do 28 sierpnia 2016 r. wykonały 2349 wylotów w czasie 10 810 godzin. Samoloty wykonywały średnio 3-4 loty dziennie bez przerwy przez okres 21 miesięcy. Wcześniej, bo 22 sierpnia, na lotnisku Azraq w Jordanii wylądowały cztery pierwsze Rafale – dwa w wersji jednomiejscowej C i dwa dwumiejscowe B. Pięć dni później, 27 sierpnia przybyły dwie kolejne maszyny tego typu. W czasie lotu towarzyszył im standardowo samolot tankowania powietrznego C-135FREN02, a do przewozu zaopatrzenia zaangażowano samolot transportowy A400M. Dwudziestego ósmego sierpnia na płycie lotniska wystawiono już wszystkie 6 maszyn. Samoloty pochodzą z dwóch jednostek EC 2/4 „La Fayette” z bazy B125 Istres-le-Tubé oraz z EC 2/30 „Normandie-Niémen” z BA118 Mont-de-Marsan. W ten sposób liczba Rafale uczestniczących w akcjach z lotnisk lądowych osiągnęła stan 12 maszyn. W tym jednym dniu na jordańskim lotnisku znajdowało się ogółem 10 samolotów, w tym ostatnie cztery Mirage 2000D, które jeszcze tego samego dnia odleciały do Francji. Od tego momentu na terenie krajów Bliskiego Wschodu pozostały już wyłącznie Rafale – 6 bazujących na terenie Abu Dhabi i tyle samo w bazie w Jordanii.
Od początku września samoloty te bombardują cele w Iraku, szczególnie w rejonie Mosulu. Ich uderzenia bombami kierowanymi (laserowo i satelitarnie) przy wsparciu bezzałogowych statków powietrznych i współudziale nawigatorów naprowadzania powodują znaczne straty w jednostkach przeciwnika, skutecznie eliminują składy uzbrojenia i amunicji, jak również centra dowodzenia i szkoleniowe. Loty francuskich samolotów są koordynowane przez Centrum Operacji Powietrznych koalicyjnej operacji „Inherent Resolve” i odbywają się każdego dnia zarówno w przypadku samolotów bojowych jak również maszyn rozpoznawczych i tankowania powietrznego. Systematycznie stosowane są pociski samosterujące SCALP EG. O ile w przypadku operacji „Harmattan” (działania przeciwko libijskim siłom rządowym) odpalono ich zaledwie kilkanaście, to do uderzeń na cele na terytorim Iraku są stosowane bardzo często. Między innymi 18 września cztery Rafale za pomocą sześciu tego typu pocisków zniszczyły centrum szkolenia islamskich bojowników i miejsce produkcji min pułapek znajdujące się w rejonie Mosulu. Ataki w tym rejonie mają na celu wsparcie ogniowe wojsk irackich dążących do zdobycia tego miasta.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusercrosslistfunnelsort-amount-asc