Zaloguj

Forum Armia 2021

Firma RSK MiG dostała na forum Armia 2021 zamówienie na modernizację samolotów MiG-31K, nosicieli pocisków balistycznych 9S-7760 systemu Kindżał, do tajemniczego wariantu MiG-31I.

Firma RSK MiG dostała na forum Armia 2021 zamówienie na modernizację samolotów MiG-31K, nosicieli pocisków balistycznych 9S-7760 systemu Kindżał, do tajemniczego wariantu MiG-31I.

24 sierpnia, podczas Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego Armia 2021 w Kubince pod Moskwą Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zawarło 41 kontraktów na dostawę sprzętu wojskowego; w trakcie ceremonii uroczyście wręczono przedsiębiorstwom jeszcze cztery kontrakty podpisane wcześniej. Ze strony Ministerstwa Obrony kontrakty podpisywał wiceminister odpowiedzialny za zakupy, Aleksiej Kriworuczko. Łączna wartość zamówień przekroczyła 500 mld rubli (6,8 mld USD), powiedział Kriworuczko. Coroczne forum Armia jest tradycyjnie wybierane jako miejsce zawierania kontraktów przez rosyjskie Ministerstwo Obrony. Niestety, o większości kontraktów wiadomo tylko to, że zostały one podpisane, bez dalszych informacji, nawet tak podstawowych jak liczba zamawianego sprzętu lub cena. Niektóre kontrakty są utajnione i nie poinformowano o nich wcale.

Wśród kontraktów lotniczych najważniejsze było zamówienie modernizacji strategicznych samolotów bombowych Tu-95MS (NATO: Bear-H) do wersji Tu-95MSM; nie wiadomo, jakiej liczby samolotów dotyczy kontrakt. Kontrakt podpisał Wadim Korolow, dyrektor wykonawczy firmy Tupolew. Faktycznie bombowce będą remontowane i przerabiane w zakładzie Beriewa w Taganrogu pod nadzorem Tupolewa. Pierwszy Tu-95MSM wystartował w Taganrogu 22 sierpnia 2020 r. i przechodzi obecnie próby.

Pierwszy zmodernizowany bombowiec strategiczny Tu-95MSM jest w próbach od sierpnia 2020 r., a teraz Tupolew wraz z Beriewem dostał kontrakt na modernizację kolejnych samolotów.

Pierwszy zmodernizowany bombowiec strategiczny Tu-95MSM jest w próbach od sierpnia 2020 r., a teraz Tupolew wraz z Beriewem dostał kontrakt na modernizację kolejnych samolotów.

Samolot ma całkowicie wymienioną awionikę, w tym system prezentowania informacji SOI-021, stacja radiolokacyjna NW1.021 Nowełła, system nawigacyjny S-021 i kompleksowy układ sterowania KSU-021 (021 to wewnętrzny kod samolotu Tu-95MS). Stanowisko tylnego strzelca zostało usunięte, a w jego miejsce pojawił się kompleks samoobrony Meteor-NM2. Skrzydło zostało wzmocnione; zmodernizowane silniki turbośmigłowe Kuzniecow NK-12MPM mają wydłużony resurs i lepszą niezawodność, a nowe śmigła AW-60T mają lepszą sprawność i mniejsze wibracje. Najprawdopodobniej modernizacji do postaci MSM poddanych będzie około 35 bombowców wersji Sprut; starsze samoloty systemu Osina będą stopniowo wycofywane ze służby.
Jeszcze jeden kontrakt odnoszący się do lotnictwa strategicznego to zamówienie w Połączonej Korporacji Silnikowej (ODK) ośmiu turbinowych silników odrzutowych NK-32 serii 02 dla dwóch strategicznych samolotów bombowych Tu-160M (NATO: Blackjack), z dostawą w ciągu dwóch lat; wartość kontraktu wynosi 7,5 mld rubli. Kontrakt podpisał dyrektor generalny ODK Aleksandr Artiuchow. Należący do Tupolewa zakład lotniczy w Kazaniu realizuje obecnie zamówienie na wyprodukowanie dziesięciu bombowców Tu-160M; pierwszy z nich ma wystartować w przyszłym roku. Zakład prowadzi także modernizację obecnych bombowców tego typu do postaci Tu-160M; pierwszy zmodernizowany samolot wystartował 2 lutego 2020 r. Silniki NK-32 serii 02 są przeznaczone zarówno dla nowych, jak i modernizowanych bombowców.

Tajemniczy MiG-31I

Firma RSK MiG dostała zamówienie na remont i modernizację samolotów MiG-31K do wariantu MiG--31I – tak jest w relacji wideo z ceremonii podpisania kontraktów. Jednakże w opublikowanej później tekstowej informacji prasowej jest mowa tylko o modernizacji samolotów MiG-31K i nie ma nazwy MiG-31I. Samolot MiG-31K (NATO: Foxhound-D) to nosiciel pocisku balistycznego 9S-7760 (NATO: Killjoy), lotniczej odmiany lądowego pocisku Iskander (NATO: SS-26 Stone); samolot wraz z pociskiem tworzy system 9A-7760 Kindżał. Obecnie Siły Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej mają eskadrę z 12 samolotami MiG-31K stacjonującą w Achtubinsku na południu kraju i planują sformowanie kolejnych eskadr Kindżałów w innych okręgach wojskowych.

Przed laty, w 2005 r., oznaczenie MiG-31I, inaczej Iszim (to nazwa rzeki), nosił niezrealizowany cywilny projekt samolotu przenoszącego pod kadłubem ważącą 10,3 t trzystopniową rakietę przeznaczoną do wynoszenia niewielkich satelitów na orbitę okołoziemską. Od 2018 r. w próbach w Rosji jest podobny do Iszima wojskowy system przeciwsatelitarny Burewiestnik składający się z samolotu MiG-31 i trzystopniowego pocisku 14A045. Być może, ale to tylko spekulacje, tajemnicza wersja MiG-31I to platforma uniwersalna przeznaczona do przenoszenia zarówno pocisku balistycznego 9S-7760, jak i przeciwsatelitarnego 14A045. Korporacja KBM (Konstruktorskoje Biuro Maszinostrojenija) otrzymała na Armii 2021 zamówienie na nieznanej wielkości partię pocisków 9S-7760 dla systemu Kindżał. Kontrakty w imieniu KBM podpisał konstruktor generalny Walerij Kaszin.

Korporacja RSK MiG dostała także kontrakt na remont i modernizację kolejnej partii myśliwców przechwytujących MiG-31 w ulepszoną wersję MiG-31BM. Należący do RSK MiG zakład Sokoł w Niżnym Nowgorodzie wykonuje takie modernizacje już od 2008 r. Kontrakty w imieniu RSK MiG podpisywał dyrektor wykonawczy Andriej Gierasimczuk.

Firma NPO Maszinostrojenija otrzymała zamówienie na partię okrętowych pocisków hiperdźwiękowych 3M22 (NATO: SS-N-33) systemu Cirkon; sam kontrakt był podpisany wcześniej, a na Armii 2021 tylko go uroczyście wręczono dyrektorowi generalnemu Aleksandrowi Leonowowi. Podobnie, dyrektor generalny firmy Nowator Farid Abdrachmanow odebrał zamówienie na partię poddźwiękowych okrętowych pocisków samosterujących 3M14 (NATO: SS-N-30 Sagaris) systemu Kalibr. Pociski 3M14 są w służbie już od dawna; między innymi, w 2015 r. za ich pomocą okręty rosyjskie ostrzeliwały cele w Syrii.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusertagcrosslistfunnelsort-amount-asc