Zaloguj

Czas artylerii

Krab na nowym podwoziu południowokoreańskiej firmy Hanwha Techwin. W tle widoczne wieże oczekujące na montaż w hali Huty Stalowa Wola S.A.

Krab na nowym podwoziu południowokoreańskiej firmy Hanwha Techwin. W tle widoczne wieże oczekujące na montaż w hali Huty Stalowa Wola S.A.

Od kilku lat realizowany jest proces modernizacji sprzętu Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojska Polskiego. Wszystkie programy artyleryjskie, noszące nazwy od wodnych skorupiaków, realizuje polski przemysł, a przede wszystkim Huta Stalowa Wola S.A., należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Największa umowa podpisana przez Inspektorat Uzbrojenia MON na przestrzeni pierwszych ośmiu miesięcy roku 2016 dotyczyła dostarczenia przez konsorcjum Huty Stalowa Wola S.A. i Rosomak S.A. elementów kompanijnych modułów ogniowych samobieżnych moździerzy 120 mm Rak na podwoziach kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Na jej mocy, w latach 2017-2019, do batalionów brygad zmechanizowanych Wojsk Lądowych wyposażonych w Rosomaki trafi osiem modułów wsparcia ogniowego, czyli w sumie 64 samobieżne moździerze M120K i 32 artyleryjskie wozy dowodzenia AWD. Te ostatnie w trzech odmianach, po 8 w odmianie dla dowódców i zastępców dowódcy kompanii wsparcia i 16 w wariancie dla dowódców plutonów ogniowych. Wartość tej transakcji wyniesie około 963,3 mln PLN. Pierwsze dwa moduły kompanijne mają trafić do jednostek w 2017 r. W latach 2018-2019 dostarczane mają być po trzy moduły.

Rak na Rosomaku

Zamysł wprowadzenia do uzbrojenia polskich wojsk lądowych samobieżnych moździerzy, pojawił się wraz z przyjęciem do służby kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, które formalnie zamówiono w 2003 r. Uznano, że bataliony wyposażone w te wozy potrzebują odpowiedniego wsparcia ogniowego, którego nie są w stanie zapewnić im moździerze holowane, a z kolei dotąd używane 122 mm haubicoarmaty samobieżne 2S1 Goździk, ze względu na gąsienicowe podwozie, nie będą dysponować analogiczną mobilnością - szczególnie podczas długich przemarszów po drogach. Początkowo rozważano, podobnie jak w przypadku samych transporterów, zakup licencji za granicą, ale ostatecznie zdecydowano się na opracowanie nowego systemu uzbrojenia w Polsce.
Prace badawczo-rozwojowe nad autonomicznym systemem wieżowym ze 120 mm moździerzem automatycznym, rozpoczęto w HSW w 2006 r., finansując je początkowo z własnych środków. Ministerstwo Obrony Narodowej formalnie włączyło się w ten projekt dopiero trzy lata później. Stąd o wyborze kalibru broni zdecydowali konstruktorzy ze Stalowej Woli, a nie wojskowi, chociaż był on jedynym logicznym wyborem. Jako jeden z priorytetów wskazano maksymalną automatyzację systemu. Wieża Raka jest zatem wyposażona w automat umożliwiający ładowanie amunicji w każdej pozycji lufy. Dzięki temu szybkostrzelność sięga 12 strzałów na minutę, a donośność, m.in. dzięki trzymetrowej lufie i przy zastosowaniu specjalnie opracowanej amunicji - nawet 12 km.
W 2009 r. Departament Polityki Zbrojeniowej MON zlecił HSW opracowanie i przebadanie do 2013 r. kompanijnego modułu ogniowego – 120 mm moździerzy samobieżnych. Ów moduł miał się składać z dwóch prototypów moździerzy – po jednym na podwoziu gąsienicowym i kołowym. HSW miała również przygotować prototypy wozów specjalistycznych: amunicyjnego, dowodzenia, rozpoznania artyleryjskiego i warsztatowego. Jako że w międzyczasie zmieniły się przepisy regulujące wdrażanie do służby nowego uzbrojenia, a tym samym i przeprowadzania jego badań, resort obrony zgodził się na wydłużenie terminu zakończenia pracy badawczo-rozwojowej do końca maja 2015 r., ale i ten termin nie został dotrzymany.
Umowa z 28 kwietnia 2016 r. dotyczyła tylko moździerzy samobieżnych na podwoziach kołowych i wozów dowodzenia. Aby kompanijny moduł ogniowy był kompletny potrzebne są jeszcze: wozy rozpoznania artyleryjskiego (WRA), wozy amunicyjne (WA) oraz wozy remontu uzbrojenia i elektroniki (WRUiE). Najbardziej dotkliwy jest brak wozów rozpoznania artyleryjskiego, które miały zostać wykorzystane - po modyfikacji - także w innych nowych systemach artyleryjskich, takich jak Regina/Krab czy Langusta. Dopiero po pomyślnym zakończeniu badań tych specjalistycznych pojazdów zostanie na ich pozyskanie podpisana dodatkowa umowa. Aczkolwiek praca ta z pewnością zajmie trochę czasu, ponieważ gestor sprzętu, Zarząd Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych, podjął decyzję o zmianie pojazdu bazowego WRA. Dotychczasowy - pojazd opancerzony Żubr - po kilku latach badań uznano za nieodpowiadający wymaganiom.
Prostsza sprawa będzie z wozem amunicyjnym i warsztatowym, zakończenie prób których planowane jest na bieżący rok.
Nie będzie to bynajmniej finał programu. Równolegle z moździerzem na podwoziu Rosomaka testowano bowiem moździerz na podwoziu gąsienicowym, na razie na zmodyfikowanym nośniku gąsienicowym LPG z HSW, który stanowi także bazę wozów dowodzenia w dywizjonowych modułach ogniowych Regina/Krab. Dlatego w dalszej perspektywie możliwe jest, że zamówione zostaną także moduły ogniowe samobieżnych moździerzy 120 mm na podwoziu gąsienicowym, wywodzącym się z programu Borsuk, czyli przyszłego bojowego wozu piechoty, mającego zastąpić w Wojsku Polskim BWP-1.

Meandry Kraba

W dniach 6 i 7 kwietnia 2016 r. komisja uzbrojenia Inspektoratu Uzbrojenia podpisała ostatnie dokumenty, które otworzyły możliwość rozpoczęcia produkcji seryjnej i dostaw do sił zbrojnych 155 mm samobieżnej armatohaubicy Krab na nowym podwoziu, będącym polsko-koreańską modyfikacją nośnika południowokoreańskiej armatohaubicy K9 Thunder. Tym samym możliwe stało się rozpoczęcie dostaw dział w ostatecznej postaci, na które polscy artylerzyści oczekiwali niemal równie długo, jak marynarze na korwetę Gawron.

Pełna wersja artykułu dostępna w e-wydaniu za darmo >>>

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusercrosslistfunnelsort-amount-asc