System amunicji krążącej Warmate to innowacyjny produkt w rodzinie systemów bezzałogowych Grupy WB, charakteryzujący się lekką konstrukcją i możliwością realizacji różnego rodzaju misji (uderzenie, rozpoznanie, wyznaczenie współrzędnych celu i korygowanie ognia artylerii). Plecakowa wersja amunicji krążącej Warmate może być użytkowana jako samodzielny system, przenoszony bądź przewożony przez drużynę, pluton lub kompanię wojsk lądowych lub specjalnych (platforma powietrzna startuje automatycznie z wyrzutni kasetowej). Konstrukcja systemu umożliwia jego instalację na pojeździe oraz integrację stacji kontroli i kierowania i naziemnego terminala danych z instalacjami samochodu lub transportera opancerzonego. Warmate stanowi tańszą alternatywę dla przeciwpancernych pocisków kierowanych posiadając jednocześnie zdolność do operowania w znacznie większym promieniu, pozwalając na wykrycie i obserwację potencjalnego celu w relatywnie dużym komforcie czasowym (czas lotu platformy powietrznej jest nie mniejszy niż 60 minut). Istnieje możliwość dodatkowego wyposażenia systemu w głowicę naprowadzania na laserowo podświetlony cel. Platforma powietrzna Warmate używana w trybie bojowym jest przewidziana do jednorazowego użycia. W trybie obserwacyjnym może być wielokrotnie odzyskiwana. Warmate jest w pełni autonomicznym rozwiązaniem pozwalającym na operowanie latającym środkiem bojowym w czasie rzeczywistym w oparciu o otrzymywany z podsystemu obserwacyjnego materiał wideo.
Dane taktyczno-techniczne systemu amunicji krążącej Warmate: rozpiętość – 1,6 m, długość – 1,1 m, masa startowa – 5,7 kg (ładunek użyteczny – 1,4 kg), zasięg łączności radiowej – 30 km, prędkość operacyjna – 80 km/h, pułap operacyjny – 150-300 m nad poziomem terenu, maksymalna prędkość w fazie ataku – 150 km/h. Warmate napędza pojedynczy silnik elektryczny i śmigło pchające.
Warmate może być wyposażony w kilka typów głowic bojowych: przeciwpancerna, odłamkowa, termobaryczna lub szkolna. System Warmate składa się z prostej w obsłudze, mobilnej stacji kontroli i kierowania, zapewniającej przekaz wideo w czasie rzeczywistym i wybór trybu lotu. Dzienna lub nocna kamera zamontowana w głowicy umożliwia lokalizację celu przed przejściem w tryb ataku, a szereg mechanizmów zabezpieczających pozwala na przerwanie misji uderzeniowej. Dolot do rejonu patrolowania i obserwacji jest wykonywany przy użyciu nawigacji bezwładnościowej lub GPS i wspomagany pilotem automatycznym. Nad celem kontrolę nad aparatem przejmuje jego operator.
Przedstawiciele Wojska Polskiego mieli okazję po raz pierwszy zapoznać się z systemem Warmate podczas jego prezentacji na poligonie artyleryjskim pod Toruniem w kwietniu 2016 r. Natomiast w listopadzie 2017 r. w siedzibie firmy WB Electronics w Ożarowie Mazowieckim podpisano umowę na dostawę systemu amunicji krążącej Warmate dla Sił Zbrojnych RP (wartość zamówienia wynosiła około 100 mln PLN). Kontrakt obejmował 10 zestawów, każdy z 10 platformami powietrznymi wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym plus 90 zestawów z 900 platformami powietrznymi w opcji. W grudniu 2017 r. pierwsze zestawy dostarczono żołnierzom Jednostki Wojskowej Nil (Wojska Specjalne) a następnie do Wojsk Obrony Terytorialnej. Dostawę zakończono w czerwcu 2018 r., bez uruchomienia zakupu opcji. Formalnie do wyposażenia SZ RP „Inteligentny System Kierowany do Rażenia Celów Warmate 1” wprowadzono w styczniu 2021 r.
W kwietniu 2022 r. Agencja Uzbrojenia ponownie zamówiła Warmate dla SZ RP. Szczegółów kontraktu nie podano do publicznej wiadomości, ale chodzi o kilkadziesiąt sztuk amunicji krążącej, o wartości około 50 mln PLN. Ma on zostać zrealizowany w latach 2022-2023 i ma to być zmodernizowany system Warmate 3.0 ze znacznie ulepszonymi parametrami i zwiększonymi możliwościami. Należy do nich m.in. zwiększenie zasięgu łączności radiowej i promienia działania, znacznie cichszy silnik z wolnoobrotowym śmigłem składanym do ataku, możliwość uderzenia pod różnym kątem (w tym pionowo).
Do tej pory Warmate powstał w kilku wersjach, wśród których wyróżnia się jego druga iteracja – Warmate 2. To już system wymagający solidniejszej wyrzutni szynowej, która jest montowana na pojeździe, będącym jednocześnie stacją kontroli i kierowania. Rozpiętość Warmate 2 wynosi 2,5 m, długość – 2,5 m, masa startowa – 30 kg (ładunek użyteczny – 5 kg). Może on latać przez 2 godziny, prędkość – 50-150 km/h, wysokość operacyjna – 200-500 m nad poziomem terenu. System jest wyposażony we wbudowaną kamerę dzienną i termowizyjną. Warmate 2 ma różnego typu głowice bojowe, w tym: przeciwpiechotna o 100-metrowym promieniu rażenia, przeciwpancerna, umożliwiająca przebicie 400-milimetrowego pancerza (Warmate – 240 mm) lub szkolna.
Dotychczas system amunicji krążącej Warmate zakupiły Indie, Gruzja, Polska, Turcja, Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie (to ostatnie państwo zakupiło także system Warmate 2). Licencję na produkcję Warmate udostępniono Gruzji i Ukrainie. Jak na razie system wykorzystano bojowo w Libii i w Ukrainie. Według ocen ukraińskich jest to bardzo dobry system: Warmate w rękach naszej armii skutecznie niszczy wroga – powiedział minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow. W konflikcie rosyjsko-ukraińskim Warmate zaprezentował się z jak najlepszej strony, potwierdzając, że żaden system obrony przeciwlotniczej nie jest w stanie zwalczać Warmate.
W maju z udziałem ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, została zawarta, pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a WB Electronics, umowa na dostawę bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych (BSPU) Gladius. Przedmiotem umowy jest dostawa, na potrzeby Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych, 4 bateryjnych modułów BSPU Gladius wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym. Pakiet logistyczny obejmuje dostawę zestawów obsługowych oraz usługę serwisową bezzałogowych statków powietrznych, natomiast w ramach pakietu szkoleniowego, uwzględniającego szkolenia personelu, pozyskane zostaną treningowe bezzałogowe statki powietrzne oraz symulatory BSPU Gladius. Całkowita wartość umowy wynosi 2 mld PLN, a pierwsze dostawy elementów wchodzących w skład bateryjnych modułów Gladius zostaną zrealizowane już w 2022 r.
Bateryjne moduły BSPU Gladius przeznaczone będą do precyzyjnego rażenia celów na odległości do 100 km oraz prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza z wykorzystaniem rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych FT-5, wyposażonych w głowice optoelektroniczne umożliwiające rejestrację obrazu w świetle dziennym jak i z wykorzystaniem termowizji. Rolę efektorów systemu będą pełniły uderzeniowe bezzałogowe statki powietrzne (UBSP) Gladius, zintegrowane z użytkowanym w SZ RP systemem kierowania ogniem Topaz. W skład bateryjnego modułu wejdą: wyrzutnie, wozy dowodzenia, amunicyjne i obsługi technicznej oraz zapas UBSP Gladius.
Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics, firmy, która ma dostarczyć BSPU Gladius, powiedział, że będzie on dla polskiej artylerii technologicznym przełomem: to nie tylko miecz, lecz także oczy, uszy oraz mózg. Jest to system technologicznie bardzo złożony. Wkraczamy w nową erę. W erę sztucznej inteligencji, robotyzacji, automatyzacji.
Jerzy Gruszczyński
Ilustracje w artykule: Grupa WB
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu