Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Arabskie samoloty Saab GlobalEye w komplecie

Fot. Saab

17 września szwedzki koncern Saab poinformował o dostarczeniu do Sił Powietrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich piątego samolotu wczesnego ostrzegania i dowodzenia GlobalEye. Powyższa informacja oznacza zakończenie realizacji umowy na dostawy maszyn tego typu.

Piąty egzemplarz został zamówiony w ramach drugiej transzy w 2021 roku wraz z dostarczonym w pierwszej połowie bieżącego roku czwartym GlobalEye. Dzięki dysponowaniu flotą pięciu maszyn tego typu lotnictwo wojskowe Zjednoczonych Emiratów Arabskich znacznie zwiększa potencjał operacyjny oraz umożliwia zacieśnienie współpracy z pozostałymi rodzajami sił zbrojnych tego bliskowschodniego kraju.

Obok dostaw, Saab wspiera eksploatację już dostarczonych maszyn. W styczniu bieżącego roku zawarto umowę o wartości 190 mln USD, która ma obowiązywać do końca 2026 roku. Na jej mocy specjaliści producenta mają realizować usługi wsparcia i serwisowania maszyn na terytorium państwa-użytkownika.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są pierwszym zamawiającym i użytkownikiem samolotów Saab GlobalEye. W ciągu ostatnich lat szwedzki producent uzyskał także zamówienia na trzy egzemplarze (z opcją na czwarty) dla Szwecji. Nie jest wykluczone, że trzecim klientem stanie się Francja – ma to związek, m.in. z kwietniowymi próbami, które realizowano (z wykorzystaniem jednego z dostępnych egzemplarzy) na terytorium tego kraju. Paryż poszukuje obecnie następców dla czterech posiadanych samolotów Boeing E-3F Sentry. Nie jest także wykluczone, że w najbliższych miesiącach będzie można zaobserwować zwiększone wysiłki marketingowe w Polsce, gdzie Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zakup fabrycznie nowych maszyn tej klasy.

Bazujące na odrzutowych samolotach dyspozycyjnych Bombardier Global samoloty Saab GlobalEye pozwalają na realizację zadań obserwacji technicznej obszarów powietrznych, morskich oraz naziemnych. Zastosowane systemy wymiany informacji umożliwiają przekazywanie danych do wybranych centrów dowodzenia w czasie rzeczywistym.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc