Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykański raport o chińskiej armii. Obawy przed wzrostem potęgi

Fot. ChALW

Stany Zjednoczone są zaniepokojone szybkim rozwojem Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. W raporcie Pentagon informuje, że Chiny chcą rozbudować potencjał jądrowy.

Według amerykańskich analityków obecna strategia Chińskiej Republiki Ludowej ma na celu osiągnięcie tzw. wielkiego odmłodzenia narodu chińskiego do 2049 roku. Na setną rocznicę istnienia państwa. Celem „wielkiego odmłodzenia” jest dorównanie lub przewyższenie globalnych wpływów i potęgi USA, oraz wyparcie amerykańskich sojuszy i pozycji w zakresie bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku. W raporcie stwierdzono, że „strategię tę można scharakteryzować jako zdecydowane dążenie do dalekosiężnych wysiłków na rzecz rozszerzenia narodowej potęgi ChRL”.

W raporcie sporządzonym dla Kongresu, analitycy Pentagonu zwracają uwagę na szybszy, niż zakładano, rozwój Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Zwłaszcza w przypadku floty, arsenału nuklearnego i wojsk cybernetycznych.

Fot. ChALW

W 2021 roku ChRL ogłosiła, że jej roczny budżet wojskowy wzrośnie o 6,8 proc. Chińczycy tym samym kontynuują trwający ponad 20 lat coroczny wzrost wydatków na obronę. Utrzymują tym samym swoją pozycję drugiego państwa pod względem wielkości budżetu obronnego. Opublikowany budżet wojskowy pomija jednak kilka głównych kategorii wydatków, a rzeczywiste wydatki związane z wojskiem są wyższe niż to, co podaje się oficjalnie.

Między innymi przez to, że Pekin realizuje strategię rozwoju współpracy wojskowo-cywilnej w celu połączenia strategii rozwoju gospodarczego, społecznego i bezpieczeństwa. Ma to na celu zbudowanie zintegrowanego krajowego systemu strategicznego i rozbudowę zdolności własnego przemysłu. Także pod względem eksportowym.

Strategia rozwoju współpracy cywilno-wojskowej to sześć powiązanych ze sobą działań. Przede wszystkim jest to połączenie chińskiej bazy przemysłowej przemysłu obronnego z cywilną bazą technologiczną i przemysłową, a także zintegrowanie i wykorzystywanie innowacji naukowych i technologicznych w sektorach wojskowym i cywilnym.

Współpraca zakłada także branie pod uwagę wymagań wojskowych podczas rozbudowy infrastruktury cywilnej i wykorzystanie budownictwa cywilnego do celów wojskowych.

Flota

Amerykanie zwracają uwagę, że Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ma już sporą przewagę liczebną. Chiny chcąc pokazać swoją dominację, rozbudowali flotę do niespotykanych dotychczas rozmiarów. Obecnie posiadają około 350 jednostek. Amerykanie zostali w tyle ze swoimi 293 okrętami. Przewaga Chin rośnie zwłaszcza, kiedy uświadomimy sobie, że Amerykanie muszą podzielić flotę na dwa oceany. Stąd powołanie przez Stany Zjednoczone, Australię i Wielką Brytanię do życia organizacji AUKUS, która ma stać się przeciwwagą dla chińskiej dominacji na Pacyfiku.

Analitycy podkreślają, że w najbliższym czasie chińska flota zwiększy zakres możliwości bojowych i będzie w stanie przeprowadzać precyzyjne uderzenia dalekiego zasięgu na cele lądowe z okrętów podwodnych i okrętów nawodnych za pomocą pocisków manewrujących. ChRL zwiększa także swoje zdolności i kompetencje do zwalczania okrętów podwodnych w celu ochrony tworzonych zespołów lotniskowców.

W powietrzu

W Pentagonie bacznie przyglądają się rozwojowi Sił Powietrznych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, które stanowią największą siłę lotniczą w regionie i trzecią co do wielkości na świecie. Chińczycy posiadają ponad 2800 samolotów, z czego około 2250 to maszyny bojowe.

Bardziej jednak obawiają się rozwoju wojsk rakietowych. ChRL inwestuje i rozszerza liczbę swoich lądowych, morskich i powietrznych platform przenoszenia broni jądrowej oraz buduje infrastrukturę niezbędną do wsparcia tej znacznej ekspansji jej sił nuklearnych.

Pentagon zauważa, że ChRL opracowuje nowe międzykontynentalne pociski balistyczne, które znacznie poprawią jej siły rakietowe zdolne do przenoszenia rakiet jądrowych i będą wymagały zwiększonej produkcji głowic nuklearnych. Chiny rozpoczęły także budowę co najmniej trzech baz z wyrzutniami pocisków balistycznych na paliwo stałe, które łącznie będą mogły pomieścić setki nowych silosów.

Stale także powiększają swój zapas mobilnych pocisków balistycznych DF-26 średniego zasięgu, które są zdolne do przeprowadzania zarówno ładunków konwencjonalnych, jak i nuklearnych.

Pekin zwiększa także swoją zdolność do produkcji i oddzielania plutonu poprzez nowych reaktorów i zakładów przetwarzania materiałów promieniotwórczych. Analitycy uważają, że przyspieszone tempo ekspansji nuklearnej może umożliwić ChRL posiadanie do 700 głowic jądrowych do 2027 roku i aż 1000 do 2030 roku, przekraczając tempo i wielkość przewidywaną przez Departament Obrony w zeszłorocznym raporcie.

Broń chemiczna i biologiczna

Pentagon uważa, że Chiny nie stosują się do międzynarodowych umów zakazujących prac nad bronią chemiczną i biologiczną.

„Badania podejmowane w wojskowych instytucjach medycznych ChRL obejmują identyfikację, testy i opis różnorodnych rodzin silnych toksyn o podwójnym zastosowaniu. (…)

W oparciu o dostępne informacje Stany Zjednoczone nie mogą zaświadczyć, że ChRL wypełniła swoje zobowiązania wynikające z Konwencji o zakazie broni chemicznej ze względu na obawy dotyczące prowadzonych przez ChRL badań nad środkami farmaceutycznymi i toksynami o potencjalnych możliwościach podwójnego zastosowania” – napisano w raporcie.

Wzrost znaczenia międzynarodowego

Według raportu członkowie Komunistycznej Partii Chin uważają, że należy zintensyfikować globalne działania armii, aby znacznie wzmocnić znacznie państwa na arenie międzynarodowej. Nie jest to nowe działanie.

W miarę jak w ciągu ostatnich dwóch dekad rozwijały się chińskie interesy gospodarcze, przywódcy partii coraz bardziej naciskali na armię, aby zastanowiła się, w jaki sposób rozwinie zdolności do działania poza granicami w celu rozwijania i obrony tych interesów.

Doprowadziło to do zwiększenia potencjału ekspedycyjnego armii. Obecnie Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza dąży do zbudowania solidniejszej zagranicznej infrastruktury logistycznej i bazowej, aby umożliwić projekcję i utrzymanie sił dalej od kraju.

Poza swoją bazą w Dżibuti, Pekin poszukuje dodatkowych obiektów wojskowych w celu wsparcia projekcji sił. Przede wszystkim morskich, ale też powietrznych i lądowych. Według Amerykanów Chiny prawdopodobnie rozważały wiele krajów jako lokalizacje nowych baz. W tym: Kambodżę, Birmę, Tajlandię, Singapur, Indonezję, Pakistan, Sri Lankę, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kenię, Seszele, Tanzanię, Angolę i Tadżykistan.

Fot. ChALW

Przy tym wykorzystuje także swoje wojska cybernetyczne i bardzo dobrze rozbudowany wywiad. Amerykanie zauważają, że Chiny prowadzą operacje wpływu, których celem są instytucje kulturalne, organizacje medialne, środowiska biznesowe, akademickie i polityczne na całym świecie.

Raport wzbudził zaniepokojenie wśród amerykańskich decydentów. Swoje niepokój co do wzrastającej pozycji Chin wyraził przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley oraz szef Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, gen. Paul Nakasone, który powiedział:

- To coś, czego nigdy wcześniej nie widziałem (...) To nie jest Związek Radziecki, z którym dorastałem. To państwo, które inaczej podchodzi do rachunku ryzyka.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Amerykański raport o chińskiej armii. Obawy przed wzrostem potęgi”

  1. Chińczykom brakuje jedynie demokracji albo przynajmniej jej solidnego upozorowania (jak w Polsce - układ z Magdalenki rządzący od 89 roku), z tym atutem świat już dzisiaj byłby ich.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc