Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie przejmują pierwsze KC-46A Pegasus

10 stycznia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Boeing podpisali protokół otwierający drogę do rozpoczęcia dostaw wielozadaniowych samolotów tankowania powietrznego KC-46A Pegasus.

Pierwsze samoloty mają trafić do bazy lotniczej McConnell w Wichita w stanie Kansas, a od lutego także do bazy Altus. Dotychczas Boeing otrzymał zlecenia na produkcję 52 samolotów KC-46A Pegasus, spośród 179 planowanych do zakupu przez Departament Obrony. Dodatkowo zakontraktowano już produkcję pierwszych dwóch samolotów dla użytkowników eksportowych – oba trafią do Sił Samoobrony Japonii.

Obecnie producent wyprodukował już ponad 30 seryjnych KC-46A Pegasus, które stacjonują na lotnisku fabrycznym producenta. Dodatkowo cztery egzemplarze przedseryjne są wykorzystywane do prób i certyfikacji. To zaś umożliwia przyspieszenie dostaw w ciągu bieżącego roku.

Proces prób i certyfikacji objął ostatecznie sześć KC-46A, które wylatały ponad 3800 godzin i współpracowały z samolotami A-10, B-52, C-17, KC-10, KC-135, KC-46, F-15E, F-16 oraz F/A-18 Hornet. Poza operacjami w amerykańskiej przestrzeni powietrznej, były także testowane w lotach międzykontynentalnych, m.in. w grudniu 2018 roku jeden z nich odwiedził Europę. Problemy techniczne spowodowały jednak opóźnienia w realizacji programu.

KC-46A Pegasus jest głęboko zmilitaryzowanym płatowcem szerokokadłubowego samolotu komunikacyjnego Boeing 767-200ER. W wersji wojskowej jest zdolny do realizacji zadań uzupełniania paliwa w powietrzu oraz transportu personelu i spaletyzowanych ładunków. W USAF będzie zastępować część KC-135 Stratotanker.

(ŁP) Foto: Boeing
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc